ادعای الاخبار، تماس بین عبدالمهدی، صدر و هادی العامری؛ گزینه برکناری دولت کنار گذاشته شد

به گزارش مجله رویگری، یک روزنامه لبنانی به نقل از منابع آگاه گزارش داد که طی ساعات گذشته بین رهبر جریان صدر، رهبر ائتلاف الفتح و نخست وزیر عراق تماس هایی اجرا شده است تا این ائتلاف دولتی تقویت شود.

ادعای الاخبار، تماس بین عبدالمهدی، صدر و هادی العامری؛ گزینه برکناری دولت کنار گذاشته شد

به گزارش گروه بین الملل مجله رویگری، دور دوم تظاهرات در عراق از جمعه سوم آبان ماه جاری مجدد آغاز شد و مردم این کشور بار دیگر خواستار مبارزه با فساد و بهبود وضعیت معیشتی شدند.

برخی از احزاب سیاسی اما با بهره برداری از این تظاهرات و سوار شدن بر موج اعتراضات مردمی گفتند (+) که راه برون رفت از بحران کنونی، برکناری عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق است.

در صدر کسانی که خواستار برکناری عبدالمهدی از نخست وزیری است، مقتدی صدر رهبر معنوی ائتلاف سائرون -بزرگترین فراکسیون مجلسی عراق- قرار گرفته است که اخیرا بین وی و عبدالمهدی نامه هایی دست به دست شد.

صدر گفت که باید عبدالمهدی برکنار شده و انتخابات زودهنگام برقرار شود. وی از هادی العامری رئیس ائتلاف الفتح -دومین فراکسیون مجلسی عراق- خواست که برای برکناری عبدالمهدی با او همکاری کند. العامری هم گفت که برای رفع مطالبات مردمی عراق با صدر همکاری خواهد کرد.

روزنامه الاخبار لبنان اما بر خلاف این مسائل، امروز جمعه گزارش داد که طی ساعت های گذشته تماس هایی بین عبدالمهدی، صدر و العامری برقرار شده است تا ائتلاف دولتی که اخیرا به نظر می رسید در آستانه فروپاشی قرار گرفته است، تقویت شود.

این روزنامه توضیح داد، یک راستا در عراق می تواند نقطه آغازی برای حل بحران عراق باشد. در این راستا، اختلاف بین صدر و عبدالمهدی و العامری باید از بین می رود. به همین دلیل، تلاشهایی برای برقراری خطوط تماس بین این سه نفر صورت گرفته است.

این تلاش ها از چند ساعت گذشته آغاز شده تا بحران کنترل شود و هیچ حادثه امنیتی رخ ندهد. الاخبار به نقل از اطلاعاتی که به دستش رسیده، گزارش داد که تحول مثبت و قابل توجهی اخیرا در این راستا ارتباطی که طی روزهای گذشته متشنج شده بود، به وجود آمده است و این مسئله بر ساختار کابینه و عملکرد آن تأثیر مثبتی خواهد گذاشت.

به گزارش این روزنامه، قرار است همزمان با این تماس ها، اقداماتی جهت فرونشستن خشم مردمی صورت گیرد تا وضعیت به پیش از یک اکتبر -زمان آغاز تظاهرات عراق- بازشود.

بنا بر این گزارش، مقتدی صدر در این تماس ها اعلام آمادگی کرده است که با العامری همکاری کند. رئیس ائتلاف الفتح، پیش از این درخواست صدر را برای پس دریافت رأی اعتماد از عبدالمهدی رد کرده بود. وی همانند برخی از فراکسیون های سیاسی معتقد است که باید دولت به کار خود ادامه دهد و تا به پایان نرسیدن مدت زمان قانونی این دولت، نباید برکنار شود. البته این مسئله در دولت حیدر العبادری نسخت وزیر پیشین عراق نیز رخ داد.

بنا بر این اطلاعات، برکناری دولت یا استعفای عبدالمهدی، به دور از واقعیت است و در حال حاضر تلاش می شود تا برون رفتی از بحران کنونی صورت گرفت؛ زیرا این اطمینان وجود دارد که سوار شدن بر موج مطالبات مردم برای تحقق اهداف سیاسی، یک بازی نخ نما شده است و طولانی شدن بحران نیز فقط به سود آمریکا و همپیمانان این کشور در منطقه است.

یک منبع آگاه نیز به این روزنامه گفت که طرح آمریکا برای ایجاد هرج ومرج خونین در عراق همچنان وجود دارد... و برای فراهم سازی شرایط جنگ داخلی، تلاش هایی صورت می گیرد.

محمد البلداوی نماینده ائتلاف الفتح در مجلس عراق ضمن انتقاد از اصرار ائتلاف سائرون به برکناری نخست وزیر این کشور، تأکید کرد که این مسئله باعث خلأ قانونی و هرج ومرج در عراق خواهد شد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 29 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 476

به "ادعای الاخبار، تماس بین عبدالمهدی، صدر و هادی العامری؛ گزینه برکناری دولت کنار گذاشته شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادعای الاخبار، تماس بین عبدالمهدی، صدر و هادی العامری؛ گزینه برکناری دولت کنار گذاشته شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید