ایران با دیپلماسی فعال، بازار انرژی ترکیه را برای مدت طولانی حفظ کند

به گزارش مجله رویگری، خیلی ها از تغییرات در موقعیت هاب انرژی منطقه می گویند؛ موقعیت ایران در آینده بازار انرژی چگونه خواهد بود؟ رضا پدیدار، رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق تهران می گوید: بیش از شش دهه است که ایران موقعیت متعددی برای حضور پررنگ در صنعت نفت و گاز دارد ولی به دلایلی نتوانستیم موقعیت طلایی این فرصت را حفظ نموده و بدان پایبند باشیم.

ایران با دیپلماسی فعال، بازار انرژی ترکیه را برای مدت طولانی حفظ کند

پدیدار به پایگاه خبری اتاق ایران می گوید: بعد از تحولاتی که در سطح منطقه و به ویژه جنگ کوتاه مدت کشور آذربایجان با ارمنستان ایجاد شد، تغییراتی در مورد هاب انرژی منطقه در حال وقوع است که باید گفت در این رابطه ترکیه با ایفای نقشی تازه در مناسبات حوزه انرژی، ظرفیت های جدیدی را برای خود حاصل آورده است.

پدیدار، عضو کمیسیون انرژی اتاق ایران می گوید: ترکیه همیشه درصدد بهره گیری از فرصت هایی برای موقعیت های بسیار محدود خود در بخش انرژی بوده است. آن ها با کشف میادین جدید گازی در دریای سیاه و با جستجوی جدید در دریای مدیترانه، در کنار تحریم های مالی ایران و توقف فرآیند فروش نفت و گاز ایران می خواهند ظرفیت های انرژی منطقه را به نفع خود به کار گیرند

آیا ترکیه می تواند رقیبی جدی برای بازار انرژی ایران باشد؟ پدیدار پاسخ می دهد: ترکیه هیچ منابع انرژی به طور مستقل و یا مشترک ندارد و عموماً یک وارد کننده مطلق و مصرف کننده کامل در حوزه انرژی است و موقعیت استراتژیک آن در منطقه اساساً با ایران قابل مقایسه نیست.

او ادامه می دهد: هرچند که این کشور همیشه خودش را به کانون ترانزیت نفت و گاز در منطقه بدل نموده است. در مقابل و در طی حداقل پنج دهه گذشته ایران با انجام مذاکراتی متعدد در حوزه های خاورمیانه، شبه قاره هند و نیز شمال آفریقا در کوشش بوده است تا خطوط لوله نفتی و گازی ایران گسترش یافته و موقعیت های جدیدی را برای هاب انرژی ایران فراهم سازد.

او به کوشش روس ها هم اشاره می نماید: روس ها با امضای قراردادی به وسیله سیستم تجارت الکترونیکی، قصد دارند تا 700 هزار مترمکعب گاز را در ماه جاری میلادی در منطقه مالکوچلار در مرز ترکیه تحویل دهند. البته طبق آمار شرکت گاز پروم در ماه سپتامبر گذشته معادل 1.9 میلیارد مترمکعب گاز به ترکیه صادر نموده که بیشترین میزان از ابتدای سال 2020 است.

او معتقد است: ترک ها به واردات گاز از روسیه علاقه مند شده اند. میزان واردات گاز ترکیه از روسیه، نسبت به سال 2019 تقریباً دو برابر شده است. اما میزان واردات گاز ترکیه از ایران در نیمه نخست سال 2020 میلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته 46 درصد کاهش داشت.

او ادامه می دهد: قرارداد 25 ساله فروش گاز ایران به ترکیه تا سال 2026 به اتمام می رسد و این کشور که سال گذشته مشتری حدود نیمی از گاز صادراتی ایران بود، اکنون با کشف میدان گازی در دریای سیاه، دست بالا را در مذاکرات گاز با صادرکنندگان دارد

به گفته عضو هیات نمایندگان اتاق ایران براساس قرارداد گازی ایران و ترکیه، این کشور باید سالانه 10 میلیارد مترمکعب گاز از ایران بخرد. اما گزارش مرکز آمار ترکیه نشان می دهد که کل واردات این کشور از ایران در شش ماه ابتدایی سال 2020 معادل 468 میلیون دلار بوده که تقریباً هشت برابر افت نشان می دهد.

پدیدار تصریح می نماید: روسیه در سال 2017 تأمین کننده نیمی از گاز ترکیه بوده اما در پنج ماه ابتدایی سال تنها یک پنجم گاز وارداتی ترکیه را تأمین نموده است. در این رابطه سهم ایران نیز از 17 درصد به 10 درصد افت نموده، اما سهم آذربایجان از 12 درصد به 22 درصد افزایش یافته و سهم گاز مایع از کل واردات گاز ترکیه نیز از 19 درصد به 45 درصد اوج گرفته است.

او معتقد است: به دلیل رقبای عظیم در بازار انرژی ترکیه، بدون محاسبه میدان گازی تازه کشف شده نیز صندلی کشورهایی مانند ایران در بازار گاز ترکیه بسیار متزلزل خواهد بود. ترکیه در این شرایط به وسیله میدان گاز تازه کشف شده می تواند سالانه 10 میلیارد مترمکعب گاز فراوری کند. به همین دلیل انتظار می رود واردات گاز ترکیه از سال 2024 به بعد 20 درصد و سپس از سال 2026 به بعد معادل 40 درصد کاهش پیدا کند.

به گفته پدیدار ایران به عنوان تأمین کننده سنتی گاز ترکیه که قدمتی نزدیک به 50 سال دارد، می تواند با سرمایه گذاری های مورداحتیاج خود، زمینه های فراوری و صادرات را متناسب نموده و بازار آینده گاز ترکیه را حداقل برای سه تا چهار دهه تثبیت کند.

او معتقد است: ایران به دیپلماسی انرژی جدیدی احتیاج دارد تا با شناخت کامل و دقیق میدان گازی جدید ترکیه که از منابع زیرزمینی چندان برخوردار نیست و یکی از واردکنندگان عظیم گاز در منطقه است، حضور ایران را در این بازار تثبیت کند.

عضو هیات نمایندگان اتاق ایران تأکید می نماید: ترکیه میخواهد به عنوان یکی از عظیم ترین اقتصادهای خاورمیانه اندکی استقلال انرژی را تجربه کند. به هر صورت از دیرباز دنیای نفت و گاز آمیخته با هیجان بوده است. به همین دلیل حدس ها و گفت وگوها در با هیجانی وصف ناپذیر بین موافقان و مخالفان ادامه دارد.

به گفته پدیدار تدابیر مدیریتی در ایران می تواند ضمانت خوبی برای تمدید یک قرارداد بلندمدت مشابه قرارداد سال 2001 باشد تا موقعیت کشور را در حوزه صادرات گاز با کشور ترکیه پایدار کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 23 بهمن 1399 بروزرسانی: 23 بهمن 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1322

به "ایران با دیپلماسی فعال، بازار انرژی ترکیه را برای مدت طولانی حفظ کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران با دیپلماسی فعال، بازار انرژی ترکیه را برای مدت طولانی حفظ کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید