ایران تا 30 سال آینده جزو چهار کشور پیر دنیا خواهد شد، ازدواج و باروری در ایران پایین آمده است

به گزارش مجله رویگری، خبرگزاری خبرنگاران- مشاور وزیر بهداشت با اشاره به اینکه جمعیت ایران به سرعت به سمت پیرشدن حرکت می کند، گفت: ایران در 20 تا 30 سال آینده جزو 4 کشور پیر دنیا خواهد شد.

ایران تا 30 سال آینده جزو چهار کشور پیر دنیا خواهد شد، ازدواج و باروری در ایران پایین آمده است

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران، محمد اسماعیل اکبری با اشاره به اهمیت افزایش جمعیت، گفت: امام خمینی فرمودند در زمانی که ایران 35 میلیون نفر جمعیت داشتند، اعلام کردند کشور می تواند 150 میلیون نفر داشته باشد. رهبری معظم نیز همین موضوع را مطرح کردند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی اضافه نمود: براساس شکل شماتیک که می توانیم ایجاد کنیم 17 کشور با جمعیت 351 میلیون نفر می تواند در ایران جای گیرد.

آقای اکبری تاکید کرد: سیاستگذاری برای جمعیت در ایران در خارج از مرز های ایران برنامه ریزی شد، اما در داخل مرز مدیریت و اجرا شد و خیلی خوب هم اجرا کردند ما سمبل افول جمعیت در جهان هستیم.

وی با بیان اینکه ایران از 20 سال دیگر حدود 21 درصد سالمند خواهد داشت و در 30 سال آینده 30 درصد جمعیت سالمند خواهیم داشت گفت: یعنی بسیار شدید سالمند خواهیم داشت؛ به طوری که ما جزو 4 کشور پیر جهان می شویم.

آقای اکبری با اشاره به جزئیات این فرایند شتابان پیری در جهان در ایران، اضافه نمود: این تقسیم بندی به این شکل است که آمریکای شمالی گروه یک، اروپای مرکزی و شمالی گروه دو، اروپای شرقی و شرق آسیا گروه سه و نیوزلند، قسمتی از جنوب شرق آسیا گروه 4 است و ما جزو 4کشور جهان خواهیم شد.

این استاد علوم پزشکی شهید بهشتی شرح داد: در ایران ازدواج و باروری پایین آمده است یعنی تعداد افرادی که می خواهند ازدواج کنند هرساله کمتر می شود. جامعه ایران به سرعت در حال پیرشدن است.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 24 اسفند 1399 بروزرسانی: 24 اسفند 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1388

به "ایران تا 30 سال آینده جزو چهار کشور پیر دنیا خواهد شد، ازدواج و باروری در ایران پایین آمده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران تا 30 سال آینده جزو چهار کشور پیر دنیا خواهد شد، ازدواج و باروری در ایران پایین آمده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید