حناچی: ظرفیت های فرهنگی شهر را با رونق خانه های تاریخی افزایش می دهیم

به گزارش مجله رویگری، شهردار تهران در قالب برنامه تهران گردی و بازدید از مناطق مرکزی پایتخت گفت: ظرفیت های فرهنگی شهر را با رونق خانه های تاریخی افزایش می دهیم.

حناچی: ظرفیت های فرهنگی شهر را با رونق خانه های تاریخی افزایش می دهیم

ایرنا: پیروز حناچی روز آدینه در ابتدا بازدیدی از پهنه فرهنگی رودکی داشت؛ پروژه ای که قرار است با اجرای آن پیاده راهی مقابل تالار وحدت ایجاد گردد. این پروژه هم اکنون در حال اجراست.

در ادامه شهردار تهران به کافه مارکوف در خیابان خارک در کوچه شهرود رفت و در حاشیه بازدید از کافه، تاسیس این مکان را تجربه ای پیروز دانست و گفت: سیاست شورا و شهرداری در زمینه اقتصاد، فرهنگی و مبتنی بر این است که خانه ها و ساختمان های قدیمی که ارزش میراثی دارند تبدیل به کافه موزه و گالری شوند. با این اقدام، تحرکی در حوزه اقتصاد فرهنگی ایجاد می گردد چراکه این اماکن قابلیت بالایی در جذب گردشگر دارند.

شهردار تهران اضافه کرد: مدیریت شهری از فعالیت سرمایه گذاران در این زمینه استقبال و حمایت می نماید. شاید در گذشته کوشش بر این بود تا این ساختمان ها به مراکز تجاری تبدیل شوند، اما ما می خواهیم این اماکن بیشتر کاربرد فرهنگی داشته باشند و پتانسیل های فرهنگی شهر را با این خانه ها افزایش دهیم.

شهردار تهران در ادامه از ساختمان در حال ساخت منشی باشی در خیابان نوفل لوشاتو بازدید و پس از آن به خیابان لاله زار رفت و با کسبه و اهالی محل گفت وگو کرد.

در این تهران گردی شهرداران مناطق 11 و 12، برزین ضرغامی رئیس سازمان زیباسازی، محمدرضا جوادی یگانه معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و غلامحسین محمدی رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران، پیروز حناچی را همراهی کردند.

همچنین، در حاشیه بازدید شهردار تهران از ساختمان منشی باشی گروه تهران گردی احمد مسجد جامعی نیز به این گروه پیوستند.

هرگونه تغییر کاربری در خیابان لاله زار با هماهنگی اصناف و کسبه صورت می گیرد

حناچی در حاشیه برنامه تهران گردی و حضور در خیابان لاله زار در جمع خبرنگاران گفت: ساماندهی خیابان لاله زار در طرح تفصیلی شهرداری تهران دیده شده است. واقعیت این است که خیابان لاله زار، میدان امام خمینی (ره)، خیابان باب همایون، خیابان داور و بازار پهنه فرهنگی مرکز تهران محسوب می شوند و به همین دلیل به دنبال احیای ظرفیت فرهنگی این مناطق هستیم.

وی با بیان اینکه خیابان لاله زار قدیمی ترین خیابان تهران است و قدمت آن به دوره قاجار می رسد، ادامه داد: در ابتدا به دنبال تشویق کسبه و ساکنان خیابان برای مرمت ساختمان ها به سبک قدیم هستیم. همچنین شهرداری تهران می کوشد پیاده روهای این خیابان را بهسازی کند، البته در این مورد تاکید بر این است که مسئله ای برای کسبه محل ایجاد نگردد.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه هدف ما این است تا ظرفیت های فرهنگی خیابان لاله زار را فعال کنیم، توضیح داد: خیابان استقلال استانبول که شبیه خیابان لاله زار تهران است، در استانبول موتور محرکه اقتصاد فرهنگی برای شهر محسوب می گردد. ما هم به دنبال ایجاد چنین ظرفیتی برای خیابان لاله زار هستیم. به همین دلیل، ابتدا بهسازی کف پیاده رو و حذف عوامل بصری نامتناسب با شرایط فرهنگی خیابان در دستور کار واقع شده است. شهرداری برای این اقدامات هزینه زیادی صرف نمی نماید چراکه بیشتر این فعالیت ها از طریق مالکین محل انجام می گردد.

حناچی در پاسخ به این سوال که آیا انجام این اقدامات مشکل تردد ایجاد نخواهد کرد، گفت: به هر حال زمانی که کاربری خیابان را فرهنگی کنیم، در تردد خودروها تغییراتی ایجاد خواهد شد، البته کوشش می کنیم این موضوع را حل کنیم. شاید پس از اجرای این طرح خودروهای کم تری امکان تردد در این خیابان را داشته باشند اما همه این موارد با هماهنگی اصناف و کسبه اجرا خواهد شد.

وی در انتها در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آیا در پهنه لاله زار، ساختمان و سینمای جدیدی افتتاح خواهد شد، مطرح کرد: اجازه دهید این کار انجام گردد، بعد آن را اعلام می کنیم.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 19 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 385

به "حناچی: ظرفیت های فرهنگی شهر را با رونق خانه های تاریخی افزایش می دهیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حناچی: ظرفیت های فرهنگی شهر را با رونق خانه های تاریخی افزایش می دهیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید