خبرنگاران را سریع تر واکسینه کنید!

به گزارش مجله رویگری، نماینده مدیران مسئول رسانه ها در هیات نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری ها، در نامه ای به وزیر بهداشت و درمان و رییس ستاد ملی مقابله با کرونا خواهان اولویت بخشیدن به خبرنگاران در دریافت واکسن کرونا پس از کادر درمان، جانبازان و بیماران خاص شد.

خبرنگاران را سریع تر واکسینه کنید!

به گزارش خبرنگاران، در نامه پدرام پاک آیین، نماینده مدیران مسئول رسانه ها به رییس ستاد مقابله با کرونا بر ضرورت حضور روزانه خبرنگاران در محیط های سربسته از قبیل بیمارستان ها، نشست های خبری، همایش ها، نمایشگاه ها و حتی در اجتماعات مغایر با پروتکل های بهداشتی با هدف هشداردهی به جامعه تاکید شده است .

متن نامه پاک آیین خطاب به دکتر نمکی به این توضیح است:

برادر گرامی، جناب آقای دکتر سعید نمکی

رییس محترم ستاد ملی مقابله با کرونا

با سلام و آرزوی قبولی طاعات

در شرایطی به سر می بریم که ماه هاست پاندمی کرونا در صدر اخبار رسانه ها قرار گرفته است و بیشترین نشست های خبری از سوی مسئولان کادر درمان و حجم انبوهی از گزارش ها از محیط های بیمارستانی، بیماران مبتلا به کرونا و یا اجتماعات مغایر با دستورالعمل های بهداشتی تهیه می گردد.

در چنین شرایطی بنا بر اعلام وزارت بهداشت، خبرنگاران با وجود جامعه آماری حدود 10 هزار نفر برای دریافت واکسن کرونا در گروه سوم قرار دارند.

استحضار دارید که خبرنگاران و عکاسان خبری بنا به ضرورت تهیه محتوای رسانه ای در معرض تماس دائم با آحاد جامعه قرار می گیرند و عمدتا در محیط های سربسته و در متن اجتماعات مانند نشست های خبری، نمایشگاه ها، همایش ها، اردوهای ورزشی، مراجع قضایی، پادگان ها، شهرداری ها و ادارات و حتی مراسم تشییع چهره های گوناگون که بعضا بر اثر کرونا درگذشته اند، حضور می یابند. علاوه بر این حرفه خبرنگاری، ماهیتی سیار و بسیار پرتحرک دارد؛ به نحوی که خبرنگار ناگزیر باید روزانه و حتی در ایام تعطیل به چندین حوزه خبری سرکشی نموده و از افراد و محیط های مختلف کسب اطلاع کند. برای مثال یک خبرنگار اجتماعی که مکلف به انتقاد از اجتماعات مغایر با شیوه نامه های بهداشتی و هشدار به جامعه است، برای انعکاس این گونه رویدادها ناچار به حضور در متن و بطن آنهاست. بارها در رسانه ملی مشاهده شده است که خبرنگاران با افراد بدون ماسک مصاحبه و از آنان انتقاد نموده یا از اجتماعات پرخطر و ناقض موازین بهداشتی گزارش های میدانی تهیه نموده اند؛ همچنان که برای مصاحبه با بیماران کرونایی یا کادر درمان ساعت ها در بیمارستان ها و حتی بخش مراقبت های ویژه به سر برده اند.

با وصف فوق خبرنگاران در بین صاحبان مشاغل پس از کادر درمان، بیشترین سطح تماس را با آحاد و نفوس جامعه از یک سو و بیشترین الزام را به حضور در کانون های پرریسک ابتلا به این بیماری دارند.

البته تردید نیست که خبرنگاران از حیث اولویت دریافت واکسن پس از کادر درمان، جانبازان و بیماران خاص قرار می گیرند، اما گنجاندن آنها در گروه شغلی سوم با توجه به ماموریت های پرریسک و جامعه کم شمار این صنف منصفانه به نظر نمی رسد.

از این رو پیشنهاد می گردد خبرنگاران برای دریافت واکسن کرونا در اولویت ضروری و همزمان با گروه دوم قرار گیرند تا با حفظ ایمنی خود و منابع خبری شان به ایفای وظیفه اطلاع رسانی مبادرت ورزند.

پدرام پاک آیین

نماینده مدیران مسئول رسانه ها در هیات نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری ها

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1550

به "خبرنگاران را سریع تر واکسینه کنید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران را سریع تر واکسینه کنید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید