درآمدهای کم، زمین های بدون چمن؛ مسائل این روزهای گلف

به گزارش مجله رویگری، ملی پوش گلف ایران در خصوص شرایط گلف شهرستان ها و کشور می گوید از آنجایی که این رشته درآمد چندانی ندارد برای تامین مخارج زندگی خود به کار دیگری هم مشغول است که این موضوع به امکانات کم شهرستان ها بی ربط نیست.

درآمدهای کم، زمین های بدون چمن؛ مسائل این روزهای گلف

به گزارش خبرنگاران، گلف رشته ای کمتر شناخته شده در ایران است. بعضی از مردم با شنیدن نام این رشته آن را مختص قشر مرفه جامعه می دانند. هر چند این اعتقاد تا حدودی درست است اما در ایران گلفرهایی داریم که نه از قشر مرفه بلکه جزو مردم عادی هستند و در این رشته فعالیت می نمایند.

سجاد کرم پور، ملی پوش گلف ایران از سال 1380 و در حالی که 12 ساله بود این رشته را به صورت جدی آغاز کرد. او در خصوص آشنایی اش با این رشته می گوید با بهترین دوست دوران کودکی اش (پسر نورعلی بهاروند یکی از قهرمانان گلف کشور) به زمین گلف می رفت و با این رشته آشنا شد.

خانه کرم پور در نزدیکی زمین گلف قرار داشت و وقتی از این رشته حرف می زند از محله های بی بیان و 22 بهمن خوزستان اسم می برد، جایی که به نظرش بیشتر قهرمانان گلف کشور را پرورش داد. این بازیکن از نبود امکانات برای این رشته انتقاد کرد و خواهان واگذاری زمین گلف مجموعه ورزشی انقلاب به بخش خصوصی شد تا کیفیت آن بهبود پیدا کند. این گلفر در گفت وگو با خبرنگاران در خصوص آشنایی خود با این رشته بیان نمود: خوشبختانه زمانی که بچه بودم، زمین گلف نزدیک خانه مان قرار داشت و به صورت تفریحی با بچه های هم سن و سالم که در حال حاضر از قهرمانان گلف کشور هستند به زمین گلف می رفتیم. اینگونه با این رشته آشنا شدم و از سال 1380 به صورت جدی این رشته را آغاز کردم.

گلفِ کم درآمد

او در خصوص درآمد حاصل از این رشته ورزشی گفت: از زمانی که گلف را آغاز کردم علاوه بر اینکه در باشگاه شرکت ملی حفاری بازی می کردم همان جا هم کاری برایم دست و پا کردند و مشغول به کار شدم. البته قبل از آن از طرف مسجد سلیمان هم پیشنهاد کار به من شد اما قبول نکردم. گلف درآمد خاصی برای کسانی که در شهرستان هستند، ندارد. این موضوع به امکانات محدود در این رشته برمی گردد. خوزستان با اینکه مهد گلف کشور است اما تنها چهار زمین دارد که دو زمین آن (زمین مسجد سلیمان و شرکت ملی حفاری) استاندارد است، البته هیچکدام چمن نیستند. عمده ترین مشکل، نبود زمین استاندارد در معرض عموم است تا با این رشته آشنا شوند. در شهرستان ها جایی برای آموزش این رشته نداریم. البته در خوزستان شرکت ملی حفاری یک زمین خصوصی دارد که باید با هماهنگی وارد شد اما استفاده از زمین نفت مسجد سلیمان برای عموم مردم آزاد است.

او در این مورد اضافه نمود: ما خوزستانی ها همواره می گوییم اولین زمین گلف خاورمیانه را داریم اما این زمین چمن نیست. تنها زمین گلف چمن ایران در باشگاه انقلاب واقع شده است که آن هم درب و داغان است و کامل نیست. اگر وزارت ورزش و جوانان این زمین را به بخش خصوصی بدهد خیلی به گلف یاری می گردد. الان آقای حسن کریمیان، سرمربی تیم ملی در کنار این زمین یک آموزشگاه تخصصی آموزش گلف زده که خیلی خوب و مفید است.

شناخت مردم از گلف کم است

کرم پور در این مورد بیان نمود: متاسفانه بعضی از هیات های شهرستان ها کم کاری می نمایند. در حال حاضر خوزستان و تهران میزبان بیشتر مسابقات هستند، میزبانی و فعالیت شهرستان های دیگر به پیشرفت این رشته یاری می نماید. علاوه بر این اگر هیات ها بتوانند جایی برای آموزش مردم فراهم نمایند، استقبال از گلف بیشتر می گردد چون خوشبختانه رسانه ها از این رشته حمایت می نمایند به گونه ای که در چند سال قبل وقتی اسمی از گلف می آمد، بعضی می پرسیدند گلف چیست و چگونه بازی می نمایند؟ اما الان آقای عزیزی و آقای جمشیدی (رئیس و دبیر فدراسیون) با برگزاری مسابقات مختلف به بهتر شدن وضعیت این رشته یاری کردند.

گلف ورزش ثروتمندان؟ !

کرم پور در خصوص پیگیری تمرینات خود در فصل تعطیلی لیگ گفت: تمریناتم را به صورت انفرادی دنبال می کنم. در گلف معمولاً قراردادهای یک ساله می بندند من هم سال گذشته در سورتمه بازی کردم و مثل سایر بازیکنان الان بازیکن آزاد هستم.

ملی پوش گلف در پاسخ به این سوال که آیا معتقد است گلف برای قشر مرفه جامعه است؟ گفت: به شکلی می توان گفت که این حرف درست است چرا که در کشورهای خارجی زمین های خصوصی امکانات خوبی دارند و به تبع ورودی خوبی هم می گیرند، اما در ایران باشگاه انقلاب کیفیت خوبی ندارد و ورودی کمی هم می گیرد. البته شاید در شرایط مالی کشور استفاده از زمین گلف و امکانات باشگاه انقلاب ممکن است تا حدودی برای مردم گران باشد اما در شهرستان ها بعضی باشگاه ها به صورت رایگان آموزش می دهند.

او در این مورد اضافه نمود: در اهواز امکانات محدودی داریم و شاید هر 10 سال یک گلفر در این شهر پیدا گردد و رشد کند. البته هیات شهر مسجد سلیمان یکی از فعال ترین هیات هاست که علاوه بر دارا بودن بیشترین تعداد تیم های لیگ، استفاده عموم از زمین گلف را آزاد نموده است. این هیات بازیکن های خوبی را معرفی می نماید.

تلخ ترین و شیرین ترین لحظات در گلف

ملی پوش گلف ایران در خصوص بهترین و بدترین خاطره ورزشی خود گفت: بدترین خاطره ام جدا شدن از تیم شرکت ملی حفاری بعد از 14 سال بود. بهترین خاطره ام هم به مسابقات بین المللی در تهران برمی گردد که عنوان سوم را کسب کردم.

کرم پور در سرانجام از رسانه ها تشکر کرد و گفت: از رسانه ها تشکر می کنم که همواره یار و یاور رشته های ورزشی بودند. گلف برای پیشرفت باید رسانه ای باشد. آقای عزیزی در این مورد کوتاهی ننموده است. در واقع رسانه ای شدن گلف پیشرفت آن محسوب می گردد. علاوه بر این برای پیشرفت این رشته باید از پیشکسوتان هم یاری گرفت. پیشکسوتان زیادی داریم که متاسفانه خانه نشین شدند در حالی که باید از تجربه این افراد یاری گرفت تا به گلف شهرستان ها و کل کشور یاری گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 182

به "درآمدهای کم، زمین های بدون چمن؛ مسائل این روزهای گلف" امتیاز دهید

1 کاربر به "درآمدهای کم، زمین های بدون چمن؛ مسائل این روزهای گلف" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درآمدهای کم، زمین های بدون چمن؛ مسائل این روزهای گلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید