روزانه چه مقدار مکمل ویتامین دی باید مصرف کرد؟ آیا مصرف بیشتر مکمل بهتر است؟

به گزارش مجله رویگری، ما برای سالم ماندن به ویتامین D احتیاج داریم، اما بسیاری از ما به دلایل گوناگون ویتامین دی را از راه های طبیعی یعنی رژیم غذایی یا تابش نور آفتاب روی پوست بدون پوشش دریافت نمی کنیم، به همین دلیل کمبود ویتامین دی یک عارضه شایع است.

روزانه چه مقدار مکمل ویتامین دی باید مصرف کرد؟ آیا مصرف بیشتر مکمل بهتر است؟

ویتامین دی ویتامینی محلول در چربی است که به وسیله تابش پرتوهای ماورای بنفش نورآفتاب به پوست ساخته می گردد یا به وسیله رژیم غذایی یا مکمل ها وارد بدن می گردد، باید مراحلی را در بدن بگذارند تا به شکل فعال این ویتامین یعنی کلسی تریول تبدیل گردد.

ویتامین دی نقش اساسی در جذب کلسیم ار زوده ه دارد و بدون مقدار کافی آن استخوان ها تحلیل می روند و شنماینده می شوند.

ویتامین دی نقش هایی دیگر در بدن هم دارد، از جمله کاهش التهاب و نیز تنظیم فرایندهایی مانند رشد سلولی، کارکرد عصبی-عضلانی و کارکرد ایمنی و سوخت وساز قند.

ویتامین دی به دو شکل اصلی در رژیم غذایی و مکمل ها وجود دارد، یکی ویتامین D2 (ارگوکلسیفرول) و ویتامین D3 (کوله کلسیفرول). هر دو شکل ویتامین دی در روده کوچک جذب می شوند. حضور چربی جذب ویتامین دی در روده را تشدید می نماید، اما بعضی از اشکال ویتامین دی حتی بدون چربی غذایی جذب می شوند.

برترین روش فعلی برای تشخیص شرایط ویتامین دی (به شکل 25(OH)D ) مقدار گیری مقدار آن در خون است و به طور کلی افرادی که غلظت 25(OH)D در خون آنها کمتر از 12 نانوگرم در میلی لیتر (30 نانومول در لیتر) باشد، در معرض خطر کمبود ویتامین دی هستند.

دستورالعمل کلی فعلی دریافت 600 تا 800 واحد بین المللی (15 تا 20 میکروگرم) ویتامین دی در روز است. رعایت این مقدار مهم است. از یک طرف دریافت نکردن مقدار کافی ویتامین دی به مسائل بهداشتی جدی می انجامد. استخوان های بچه ها بدون دریافت مقدار کافی ویتامین دی به درستی رشد نخواهد کرد. کمبود ویتامین درازمدت ویتامین دی در بزرگسالان به پوکی استخوان منجر می گردد.

بنابراین مهم است که مقدار کافی ویتامین دی به طور روزانه دریافت کرد، اما دریافت بیشتر از حد این ویتامین همواره بهتر نیست.

دریافت مقدار کافی ویتامین دی به وسیله منابع طبیعی یعنی تابش نور آفتاب و رژیم غذایی ممکن است ممکن نباشد، و این امر به خصوص برای نوزادانی که شیر مادر می خورند و افرادی که به دلیل مسائل روده ای جذب مواد مغذی در آنها مختل شده است، صدق می نماید.

سالمندان نیز ممکن است در معرض خطر بیشتر کمبود ویتامین دی باشند. با افزایش سن توانایی ما برای ساختن این ویتامین در پوست کاسته می گردد. از طرف دیگر سالمندان ممکن با احتمال کمتری ممکن است به خارج از خانه و فضای آزاد بروند.

گرچه برای افراد سالم مقداره گیری مقدار ویتامین دی در خون توصیه نمی گردد، اما افرادی که در معرض خطر بالای دچار شدن به کمبود این ویتامین هستند، می توانند با دکترشان برا انجام این آزمایش خونی مشورت نمایند. اگر مقدار خونی این ویتامین پایین باشد، پزشکتان ممکن است برای شما مکمل های ویتامین دی تجویز کند.

آیا مصرف بیشتر مکمل بهتر است؟

یک بحث میان پژوهشگران در سال های اخیر این بوده است که آیا مصرف بیشتر مکمل های ویتامین دی می تواند اثرات سلامت بخش بیشتری ایجاد کند. بسیاری از آنالیز ها مقدار ها بالاتر ویتامین دی در خون را با پیامدهای بهتر برای سلامتی مربوط نموده اند.

یک کارآزمایی بالینی بزرگ پنج ساله در آمریکا به نام VITAL بر روی 25000 نفر که به دو گروه دریافت نماینده مکمل ویتامین دی و دریافت نماینده دارونما تقسیم شده بودند، نشان داد از لحاظ اغلب بیماری ها دو گروه خطر مشابهی دارند. بیماری های مورد آنالیز آنها شامل بیماری قلبی، سرطان، افسردگی و شکستگی استخوان می شد. به این ترتیب این آنالیز نشان داد که برای اغلب افراد سالم مصرف مکمل های ویتامین دی سودمندی بیشتری در پی نداشته است. اما این آنالیز در عین حال نشان داد که مصرف مکمل های ویتامین دی در حد 2000 واحد بین المللی در روز خطری متوجه افراد ننموده است.

آنالیز های دیگر هم نشان داده اند که مصرف روزانه مکمل های ویتامین دی با دوز میانه در درازمدت بی خطر است. اما باید توجه داشت که حد بالایی روزانه مصرف ایمن روزانه ویتامین دی 40000 واحد بین المللی در روز است. مصرف بیشتر از حد این ویتامین دی می تواند به عوارض جانبی شدید مانند سنگ های کلیوی، تهوع، استفراغ و ضعف عضلانی بینجامد. اما برای افرادی که نمی توانند به وسیله نور خورشید یا رژیم غذایی ویتامین دی دریافت نمایند، مصرف مکمل های ویتامین دی در حد متعادل می توان از کمبود آن جلوگیری کند.

یافتن کاربردهای نو

دانشمندان همچنان در حال آنالیز سایر اثرات سودمند ویتامین دی هستند. از جمله کارآزمایی VITAL نشان داد که مصرف مکمل های ویتامین دی می تواند خطر دچار شدن به بیماری های خودایمنی یا سرطان پیشرفته را کاهش دهد. بعلاوه آنالیز هایی درباره تاثیر احتمالی ویتامین دی در کاهش خطر زوال عقل و سلامت مغز در جریان بوده است.

به طور خلاصه، اغلب افرادی که درباره ویتامین دی نگران هستند بیشترین فایده را با در پیش گرفتن یک سبک زندگی سالم به دست خواهند آورد، از جمله رفتن به محیط بیرون از خانه، فعال بودن از لحاظ جسمی، سیگار نکشیدن و مصرف مجموعه ای از غذاهای سالم غنی از ویتامین دی. گرچه مصرف مکمل های ویتامین دی ممکن است در مواردی ضرورت پیدا کند، اما نمی تواند جایگزین رژیم غذایی سالم یا سبک زندگی سالم گردد.

بیشتر بخوانید:

  • چطور مکمل ویتامین دی مصرف کنیم؟ روزانه یا هفتگی؟

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 خرداد 1402 بروزرسانی: 9 خرداد 1402 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 2146

به "روزانه چه مقدار مکمل ویتامین دی باید مصرف کرد؟ آیا مصرف بیشتر مکمل بهتر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روزانه چه مقدار مکمل ویتامین دی باید مصرف کرد؟ آیا مصرف بیشتر مکمل بهتر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید