رونمایی از دستگاه بومی جمع آوری لکه های نفتی از سطح آب

به گزارش مجله رویگری، دستگاه جمع آوری لکه های نفتی از سطح آب امروز در همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه های دریایی(ICOPMAS2018) رونمایی شد. این دستگاه توسط صادق صادق زاده، استادیار دانشکده فناوری های نوین دانشگاه علم و صنعت ایران و تیم تحقیقاتی گروه نانوفناوری دانشکده مهندسی فناوریهای نوین دانشگاه، ساخته شده است.

رونمایی از دستگاه بومی جمع آوری لکه های نفتی از سطح آب

نمونه صنعتی این دستگاه نیز طی قراردادی بین دانشگاه علم و صنعت ایران و سازمان بنادر و کشتیرانی در آزمایشگاه سیستم های هوشمند دانشکده فناوریهای نوین فراوری و تحویل شد این نمونه توان رقابت با مدل های آمریکایی و دانمارکی را نیز دارد.

دستگاه جمع آوری لکه های نفتی از سطح آب، ضمن برخورداری از ابعاد کوچک قادر است با سرعت بسیار بالایی آلودگی های نفتی را حتی در غلظت های بسیار کم از روی سطح آب جمع آوری کند.

این دستگاه همچنین قابلیت پاکسازی نفت سبک، متوسط و سنگین را دارد و از مزایای عمده آن، جمع آوری هر سه دسته این آلودگی های نفتی است. دستگاه غلطکی جمع کننده لایه نفتی از روی سطح آب می تواند با ویسکوزیته 400 سانتی پویز، 13000 لیتر آلودگی نفتی را در یک ساعت جمع آوری کند که این عملکرد، رقابت پذیری بسیار مطلوبی را برای این دستگاه ایرانی در برابر نمونه های خارجی ایجاد نموده است.

همچنین مواد جاذب خاص به کار رفته در این دستگاه، آن را قادر می سازد که غلظت های بسیار پایین نفت را نیز به دام انداخته و آلودگی را به صورت کامل از آب های آزاد مانند دریاها یا محیط های بسته شامل تالاب ها، دریاچه ها و حوضچه ها بزداید. این دستگاه دارای استاندارد موسسه رده بندی ایرانیان (به عنوان مرجع تخصصی استاندارد تجهیزات دریایی) است و ساخت آن 80 برابر کم هزینه تر از نمونه خارجی آن است، لذا در عین احتیاج مبرم کشور نفت خیزمان به آن، به لحاظ صرفه اقتصادی و بازدهی، بسیار مقرون به صرفه و قابل توجه است.

گفتنی است که در آبان ماه امسال از صادق صادق زاده به عنوان پژوهشگر برتر جوان دنیا اسلام در حوزه آب و محیط زیست، تقدیر و نشان طلای کنز جایزه المصطفی صلی الله علیه وآله- نشان عالی علم و فناوری دنیا اسلام- به وی اعطا شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 47

به "رونمایی از دستگاه بومی جمع آوری لکه های نفتی از سطح آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رونمایی از دستگاه بومی جمع آوری لکه های نفتی از سطح آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید