سردبیر واشنگتن پست: حادثه بغداد بدتر از حوادث بنغازی و بیروت بود

به گزارش مجله رویگری، سردبیر بخش خاورمیانه روزنامه واشنگتن پست، اعتراضات روز گذشته در مقابل سفارت آمریکا در بغداد را بدتر از حادثه بنغازی در سال 2012 و حادثه بمبگذاری بیروت در اکتبر 1984 خواند.

سردبیر واشنگتن پست: حادثه بغداد بدتر از حوادث بنغازی و بیروت بود

به گزارش گروه بین الملل خبرگزرای فارس، لیز اسلای سردبیر بخش غرب آسیا در روزنامه واشنگتن پست و رئیس دفتر این روزنامه در بیروت در واکنش به اعترضات روز گذشته مردم عراق در مقابل سفارت واشنگتن در بغداد و به آتش کشیدن بخشهایی از ورودی ساختمان سفارت در حساب توئیتری خود نوشت: مردم دارند می پرسند، آیا آنچه که در بغداد رخ داد شبیه حادثه بنغازی بود؟ یا بمبگذاری 1984 در لبنان؟ این بزرگتر از هر دوی آنها بود، به خاطر سرمایه گذاری هنگفت آمریکا در عراق. این رویداد بیشتر شبیه سایگون بود. از امروز به بعد آیا آمریکایی هایی که داخل سفارت گیر افتاده اند راهی برای ترک آنجا دارند به جز بالگرد؟

در حادثه بنغازی که در سپتامبر سال 2012 رخ داد گروهی از شبه نظامیان در لیبی شبانه به مجموعه دیپلماتیک آمریکا در بنغازی حمله کردند که طی آن کریستوفر استیونز سفیر آمریکا و رئیس بخش اطلاعات سفارت واشنگتن کشته شدند.

اشاره سردبیر واشنگتن پست به حادثه بنغازی از این حیث اهمیت دارد که این حادثه به یکی از مهمترین نقدها دونالد ترامپ از هیلاری کلینتون در مناظرات جنجالی انتخابات 2016 ریاست جمهوری آمریکا تبدیل شده بود. ترامپ همیشه از آن به عنوان افتضاح دستگاه سیاست خارجی آمریکا در دوران حضور او در وزارت خارجه آمریکا یاد نموده است.

اشاره نویسنده به رویداد 1984 لبنان نیز به بمبگذاری مقر تفنگداران دریایی آمریکا و نیروهای فرانسوی در بیروت اشاره دارد که در اکتبر 1983 رخ داد و طی آن 241 نظامی آمریکایی و 59 نظامی فرانسوی کشته شدند.

مساله سایگون که در توتیت آمده است نیز به سقوط سایگون یا فتح سایگون به دست نیروهای کمونیست ارتش آزادیبخش ویتنام اشاره دارد که به شکست آمریکا در جنگ ویتنام و بسته شدن سفارت این کشور در سایگون منجر شد.

روز سه شنبه، هزاران نفر از مردم عراق که در تشییع جنازه نیروهای حشد الشعبی شرکت نموده بود در مقابل سفارت واشنگتن در منطقه سبز بغداد تجمع کردند و اعتراض خود را به حمله هوایی ارتش آمریکا به مواضع حشد الشعبی در الانبار نشان دادند.

حملات تجاوزکارانه ارتش آمریکا در روز یک شنبه به مواضع حشد الشعبی منجر به شهادت 24 نیروی حشد الشعبی شد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 3 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 636

به "سردبیر واشنگتن پست: حادثه بغداد بدتر از حوادث بنغازی و بیروت بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سردبیر واشنگتن پست: حادثه بغداد بدتر از حوادث بنغازی و بیروت بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید