شرکت های خلاق در 9 حوزه مجوز خواهند گرفت ، امکان تبدیل محصولات خلاق به دانش بنیان

به گزارش مجله رویگری، دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان گفت: در حال حاضر شرکت های خلاق در 9 حوزه مختلف طبقه بندی شده اند، این محصولات اگر از نظر ویژگی های فنی ارتقاء یابند امکان تبدیل به محصول دانش بنیان را دارند.

شرکت های خلاق در 9 حوزه مجوز خواهند گرفت ، امکان تبدیل محصولات خلاق به دانش بنیان

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، زیست بوم فناوری و نوآوری در حوزه های گوناگون روز به روز در حال توسعه و گسترده تر شدن است. بازیگران آن نیز با تمام کوشش فعالیت خود را توسعه می دهند. صنایع نرم و خلاق یکی از این نقش آفرینان این زیست بوم هستند. در ابتدای راه تعداد شرکت های خلاق احراز صلاحیت شده کمتر از انگشتان دست بود، اما با حمایت معاونت علمی و فناوری و همت فعالان حوزه امروز بیش از هزار و صد شرکت خلاق ارزیابی شده و به ثبت رسیده است.

حمایت ها و ارائه تسهیلات و خدمات به شرکت های فعال در این حوزه در حال افزایش است تا شاهد ارتقاء و رشد بیشتر آن ها باشیم. به همین دلیل ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع نرم و خلاق برای تسهیل تجاری سازی محصولات خلاق، 9 رشته و حوزه مختلف را برای شناسایی شرکت های خلاق تعریف نموده است و در حال بازتنظیم شرایط ارزیابی تبدیل شدن استارتاپ به شرکت خلاق است.

پرویز کرمی دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان و توسعه صنایع خلاق و نرم با اعلام این خبر گفت: در حال حاضر شرکت های خلاق در 9 حوزه مختلف طبقه بندی شده اند. کسب و کار های دیجیتال و فضای مجازی، بازی، اسباب بازی و سرگرمی، صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی، صنایع دیداری و شنیداری، طراحی، یادگیری، چاپ و نشر، گیاهان داروئی و طب سنتی، هنر های تجسمی و نمایشی و سایر صنایع خلاق و فرهنگی را می توان نام برد.

دبیر کارگروه برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق با بیان اینکه مهمترین شاخص ارزیابی، بین محصول ارائه شده برای تجاری سازی و کسب سهمی از بازار است؛ اضافه نمود: در دیگر موارد اداری، سعی شده است تا حداقل مدارک و الزامات برای قبول متقاضیان در نظر گرفته گردد. از این رو تنها کافی است که شرکت متقاضی دارای یک شخصیت حقوقی قابل ثبت در نظام قانونی کشور باشد و محصول و خدمت معرفی شده در عین برخورداری از ویژگی های فناورانه و تجاری، قابلیت احزار صلاحیت به عنوان محصول دانش بنیان نباشد، تا شرایط اولیه ورود و ارزیابی محصول فراهم گردد. همچنین محصول خلاق در صورت ارتقاء ویژگی های فنی و کسب صلاحیت لازم امکان تبدیل آن به محصول دانش بنیان را دارد.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ادامه داد: در این مرحله مهمترین مسئله همان محصول عرضه شده و ماهیت و ظرفیت های آن است. در واقع محصول یا خدمت ارائه شده توسط شرکت باید نوآورانه بوده و سطح متمایزی نسبت به فعالیت های مشابه داشته باشد. همچنین اثربخشی محصول در حوزه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از دیگر ویژگی های آن است.

شناخت بیشتر شرکت ها و محصولات خلاق

کرمی همچنین بیان نمود: با توجه به اینکه هر روز تعداد قابل توجهی از متقاضیان، مدارک خود را برای تبدیل شدن به شرکت خلاق ارائه می نمایند، شناخت بعضی محصولات و شرکت ها به متقاضیان جدید یاری می نماید تا تصویر روشن تری از محصولات پذیرفته شده داشته باشند.

وی اظهار کرد: خدمات در سه حوزه توسعه بازار محصولات و خدمات، تسهیل فضای کسب و کار و پشتیبانی اقتصادی و جذب سرمایه از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به شرکت های خلاق پذیرفته شده اختصاص پیدا خواهد نمود.

کرمی با اشاره به تنوع موضوعی بیش از 1000 شرکت خلاق ثبت شده در برنامه توسعه زیست بوم شرکت های خلاق، گفت: از این تعداد 533 شرکت مربوط به حوزه کسب و کار های دیجیتال و فضای مجازی است. همچنین 138 شرکت در حوزه بازی، اسباب بازی و سرگرمی، 88 شرکت در حوزه صنایع دستی، گردشگری و میراث فرهنگی، 98 شرکت در صنایع دیداری و شنیداری، 20 شرکت در یادگیری، چاپ و نشر و 57 شرکت در حوزه طراحی و معماری مشغول فعالیت هستند. همچنین 43 شرکت نیز در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی، 7 شرکت در حوزه هنر های تجسمی و نمایشی و 44 شرکت سایر صنایع خلاق و فرهنگی فعالیت می نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 16 آذر 1399 بروزرسانی: 16 آذر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1197

به "شرکت های خلاق در 9 حوزه مجوز خواهند گرفت ، امکان تبدیل محصولات خلاق به دانش بنیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرکت های خلاق در 9 حوزه مجوز خواهند گرفت ، امکان تبدیل محصولات خلاق به دانش بنیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید