فاینانس چین کماکان متوقف است

به گزارش مجله رویگری، خبرنگاران: یک مقام مسئول در وزارت صنعت با اعلام اینکه هنوز گشایشی در فاینانس چین به وجود نیامده است، گفت: فاینانس چین کماکان متوقف است.

فاینانس چین کماکان متوقف است

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرنگاران، توقف فاینانس چین خبری بود که برای اولین بار در اوایل تابستان ماه امسال توسط خبرنگاران منتشر شد و به همین منظور بانک مرکزی اقدامات خود را برای برطرف این مشکل شروع کرد. رئیس کل بانک مرکزی یک ماه بعد از اعلام توقف فاینانس چین سفری به این کشور داشت و در دیدار با مسئولان مختلف چینی در صدد برطرف این مانع بر آمد .البته هر چند خبرهای متعددی از این جلسه در رسانه ها منتشر شد اما بنا بر اظهارات اخیر عسگر اولادی رئیس اتاق مشترک ایران و چین در حال حاضر توافق بر سر گشایش فاینانس 36 میلیارد دلاری نهایی شده است و مسئولان در کوشش بودند تا با رایزنی های دیگر این رقم را افزایش دهند.

عسگر اولادی همچنین بیان کرد که ایران از چین 18 میلیارد یورو معادل 22 میلیارد دلار طلب دارد که قرار بر این شد دو برابر این مبلغ، یعنی 44 میلیارد دلار، برای فاینانس پروژه های ایرانی اختصاص یابد؛ ضمن اینکه 15 تا 20 درصد از این مبلغ باید به صورت ریالی از سوی بانک مرکزی ایران تأمین گردد.

وی در عین حال تاکید نموده بود که در حال حاضر این فاینانس ها هنوز گشایش نیافته و اگر این فاینانس ها عملیاتی گردد، تبادلات تجاری فعلی ایران با چین که هم اکنون 44 میلیارد دلار است، در امسال (با 10 درصد افزایش) از مرز 50 میلیارد دلار می گذرد. تاکنون بهانه بانک مرکزی این بود که پروژه های کافی برای گشایش فاینانس وجود ندارد؛ در حالی که هم اکنون 80 پروژه تعریف شده برای استفاده از این فاینانس وجود دارد.

یک هفته بعد از این اظهارات علی محمد احمدی یک از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خبر از سرگیری فاینانس چین را عنوان نمود و گفت: ایران و چین سقف فاینانس را افزایش داده و به 70 میلیارد دلار رسانده اند. همین صحبت باعث شد تا عسگر اولادی اعلام کند: فاینانس شروع شده ولی هنوز روان نیست و کند است.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین درباره رقم 70 میلیارد دلاری که به عنوان سقف پروژه های فاینانس از سوی مقامات بانک مرکزی در مجلس شورای اسلامی اعلام شده است نیز گفت: به عنوان رئیس اتاق ایران و چین از رقم 70 میلیارد دلار اطلاعی ندارم، البته سقف فاینانس چین 40 تا 50 میلیارد دلار می تواند باشد، بیش از این امکان پذیر نیست و تا رقم 70 میلیارد دلار پروژه تعریف نشده است.

به گزارش خبرنگاران، حال با گذشت 5 ماه از توقف فاینانس چین و اظهار نظر مسؤلین مربوطه در برطرف توقف این موضوع اما حجم زیادی پروژه های صنعتی به دلیل عدم تأمین اقتصادی با مشکلاتی همراه هستند و هنوز هیچ تغییری در مورد برطرف موانع فاینانس برای این پروژه ها ایجاد نشده است.

در همین ارتباط این مقام مسئول در وزارت صنعت در گفت و گو با خبرنگاران با اعلام اینکه هنوز هیچ گشایشی برای برطرف توقف فاینانس چین به وجود نیامده است، اظهارداشت: بر خلاف تمام صحبت ها هنوز این مشکل برقرار بوده و پروژه ها نمی توانند تأمین اقتصادی خود را انجام و به مرحله اجرایی برسند.

منبع: تسنیم
انتشار: 29 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 477

به "فاینانس چین کماکان متوقف است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فاینانس چین کماکان متوقف است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید