قالیباف اصل: قیمت دستوری در بورس کالا به ضرر میلیون ها سهامدار و فراوری است

به گزارش مجله رویگری، رئیس سازمان بورس گفت: زمانی که یک کالا با قیمت مناسب تر از نرخ واقعی در بورس کالا فروخته می گردد، علاوه بر آنکه شرکت تولیدکننده با ضرر روبرو می گردد، سهامداران این شرکت ها که مشمولان سهام عدالت هستند، نیز زیان می بینند.

قالیباف اصل: قیمت دستوری در بورس کالا به ضرر میلیون ها سهامدار و فراوری است

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از کالاخبر، حسن قالیباف اصل، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در مراسم افتتاحیه صندوق های کالایی کشاورزی و شروع معاملات گواهی سپرده کالایی خرمای مضافتی گفت: اکنون بورس کالا صندلی خوبی در اقتصاد کشور دارد و به یک نهاد مهم در کشف قیمت کالا ها در کشور تبدیل شده است.

وی اضافه نمود: برای افزایش انصاف در اقتصاد کشور، تخصیص بهینه کالا در کشور و رعایت انصاف در توزیع، مسیری وجود ندارد جز اینکه بورس هایی کالایی توسعه پیدا نمایند.

قالیباف با بیان اینکه اکنون در کشور دو بورس کالا و بورس انرژی داریم، اضافه نمود: اگر می خواهیم شفافیت در اقتصاد کشور افزایش یابد، باید بورس ها توسعه پیدا کند و نقش بورس کالا در توسعه شفافیت اقتصاد کشور غیر قابل انکار است.

وی ادامه داد: حتی اگر بخواهیم شفافیت در بورس اوراق بهادار افزایش پیدا کند باید نسبت به پذیرش بیشتر کالای شرکت ها در بورس کالا نیز کوشش کنیم تا سرمایه گذار در شفافیت کامل بتواند سرمایه گذاری کند.

قالیباف گفت: آمار ها بیانگر عملکرد مطلوب بورس کالاست به طوریکه ارزش معاملات سال جاری این بورس از 200 هزار میلیارد تومان فراتر رفته در حالیکه در کل سال گذشته ارزش معاملات حدود 170 هزار میلیارد تومان بوده است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه نمود: حدود 300 کالا در بورس کالا مورد معامله قرار می گرد و جای خوشحالی دارد که چنین تنوع کالایی در این بورس مشاهده می گردد.

در بورس کالا قیمت کالا ها ارزان تر از بازار است

قالیباف اصل در ادامه سخنان خود به دخالت های قیمتی نهاد های بالادستی در بورس کالا اشاره نمود و گفت: اینکه عنوان بگردد بورس کالا ابزاری برای گرانی کالا ها از جمله فولاد است را به جد رد می کنم. بعضی مواقع شنیده می گردد که بعضی از گرانی ها را به ویژه در حوزه فولاد به گردن بورس کالا می اندارند در شرایطی که بورس یک بستر معامله است.

وی به قیمت فولاد در بورس کالا اشاره نمود و اضافه نمود: گزارشی را با قیمت های جهانی برای شمش فولاد تهیه نموده ایم، در این گزارش قیمت جهانی شمش حداقل 20 درصد بالاتر از قیمت داخلی است که در بورس کالا مورد معامله قرار می گرد، بنابراین اینکه بیان می گردد بورس کالا ابزاری برای گرانی است را به طور جد رد می کنم.

قالیباف با بیان اینکه بورس کالا بازاری شفاف و رقابتی بوده و در این بورس همه چیز بر روی تابلو نشان داده می گردد، گفت: بار ها قیمت ورق فولاد را آنالیز کردیم و شاهد فاصله دو برابری قیمت ورق فولادی در بورس کالا و بازار آزاد هستیم؛ این به این معناست که محصول ارزان در بورس، ارزان به مردم نمی رسد به همین دلیل باید راه حلی را برای این تفاوت قیمت پیدا کرد.

زیان فراورینماینده و سهامدار

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اینکه زمانی که کالا با قیمت مناسب تر از نرخ واقعی در بورس فروخته می گردد، شرکت فراوری نماینده با ضرر روبرو می گردد، گفت: سهامداران این شرکت، مشمولان سهام عدالت هستند که به بازار سرمایه اعتماد نموده اند و اقدام به سرمایه گذاری در این بازار نموده اند.

وی با اشاره به اینکه بالغ بر 60 میلیون نفر جمعیت بزرگ سهامداران این شرکت ها است، گفت: هر تصمیمی در مورد متغیر های اقتصادی و قیمت ها در سودآوری و بنیاد شرکت ها اثر گذار است و از این رو باید در این حوزه نهایت دقت انجام گردد.

جذابیت ابزار های اقتصادی بورس کالا

قالیباف وظیفه بورس ها را یاری به بخش واقعی اقتصاد دانست و گفت: در بورس کالا فقط کالا معامله نمی گردد و با کوشش های مدیران این بورس طی سال های گذشته ابزار های اقتصادی جدیدی در این بورس شکل گرفته تا مردم هم بتوانند با پول های ناچیز خود در اوراق کالایی سرمایه گذاری نمایند.

به گفته وی، این بورس می تواند علاوه بر افزایش تنوع ابزار های سرمایه گذاری در بازار سرمایه، یاری نماینده در تامین اقتصادی باشد.

قالیباف اعلام کرد: وجود ابزار هایی مانند صندوق های کالایی در بورس کالا ضمن یاری تامین اقتصادی کالای کشاورزی، زمینه مدیریت نوسان های قیمتی را فراهم می نماید و مانع از افزایش یا کاهش بی رویه قیمت ها می گردد.

برنامه های آینده بورس کالا

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار ادامه داد: تصویب دستورالعمل اجرایی خرید دین در بورس کالا در حال آنالیز است که این موضوع در جلسه گذشته کمیته تخصصی مطرح شد تا این موضوع هر چه زودتر در بورس کالا عملیاتی گردد.

وی به ورود بورس کالا در حوزه املاک و مستغلات اشاره نمود و گفت: این موضوع می تواند اتفاق خوبی باشد که مسوولان بورس کالا به دنبال راه اندازی اوراق سلف مسکن هستند، این اقدام بورس کالا هم به طور حتم مورد حمایت سازمان بورس قرار خواهد گرفت.

قالیباف با بیان اینکه بحث قرارداد های آینده بر پایه صندوق های کالایی نیز جزو برنامه های آینده بورس کالا است، اضافه نمود: مسئله ای که در گواهی سپرده کالایی وجود دارد بحث اقتصادیاتی است که در شورای عالی بورس مطرح و با سازمان اقتصادیاتی در حال مذاکره برای برطرف این مشکل هستیم که این موضوع به توسعه گواهی سپرده کالایی یاری خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 24 بهمن 1399 بروزرسانی: 24 بهمن 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1325

به "قالیباف اصل: قیمت دستوری در بورس کالا به ضرر میلیون ها سهامدار و فراوری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قالیباف اصل: قیمت دستوری در بورس کالا به ضرر میلیون ها سهامدار و فراوری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید