قیمت مسکن در تهران 20 درصد مقرون به صرفه شد ، هزینه ساخت نهضت ملی مسکن چقدر است؟

به گزارش مجله رویگری، رئیس انجمن انبوه سازان تهران از کاهش 20 درصدی قیمت مسکن به علت رکود اطلاع داد و گفت: وزارت راه و شهرسازی با قیمت 10 میلیونی ساخت نهضت ملی مسکن موافقت کرد.

قیمت مسکن در تهران 20 درصد مقرون به صرفه شد ، هزینه ساخت نهضت ملی مسکن چقدر است؟

به گزارش خبرنگاران، ایرج رهبر در نشست خبری با اشاره به قیمت مقطوع ساخت و ساز واحدهای مسکن مهر، اظهار کرد: قیمت مقطوع مشکلاتی را برای سازندگان به وجود آورده بود.

وی با بیان این که در نهضت ملی مسکن نیز وزارت راه و شهرسازی بر انجام ساخت و ساز با قیمت مقطوع تاکید دارد، اضافه نمود: قیمت های متفاوتی از سوی مسئولان ذی ربط برای هزینه ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن اعلام می گردد ما از وزارت راه و شهرسازی خواسته ایم از سازمان برنامه و بودجه در این رابطه تبعیت کند.

رهبر شرح داد: سازمان مذکور کارشناسان خیلی قَدَری دارد که ریز آیتم های مربوط به نهاده های ساختمانی را با دقت بسیار بالا محاسبه نموده و با توجه به تورم هر سه ماه یکبار شاخص تعدیل را اعلام می نمایند.

رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران گفت: پس از مذاکرات متعدد، وزارت راه و شهرسازی با هزینه ساخت حدود 10 میلیون تومانی برای هر مترمربع نهضت ملی مسکن موافقت نموده است.

وی با بیان این که مهم ترین مسئله ساخت و ساز پروژه های نهضت ملی مسکن تامین مالی است، اضافه نمود: در دوره اسلامی وزیر اسبق راه و شهرسازی بارها اعلام کردیم که برای ساخت واحدهای طرح اقدام ملی آورده متقاضیان و وام 300 میلیون تومانی جوابگو نیست.

رهبر ادامه داد: بر این اساس پیشنهاد دادیم از سرمایه بخش خصوصی برای ساخت و سازها استفاده گردد که به آن توجهی نشد. در پروژه های نهضت ملی مسکن توان تامین آورده از سوی متقاضیان حداکثر 200 میلیون تومان است که با وام 300 میلیون تومانی (قبل از افزایش به 550 میلیون تومان) حدود 500 میلیون تومان می شد.

وی اضافه نمود: با این مبلغ وام و آورده متقاضیان برآوردهای ما نشان می داد که هزینه ساخت دو برابر رقم مذکور یعنی حدود یک میلیارد تومان خواهد بود.

وی راه چاره ساخت و ساز سریع پروژه های نهضت ملی مسکن را استفاده از سرمایه بخش خصوصی اعلام و اعلام کرد: پیشنهاد داده ایم از همان پروژه ها به ازای منابع مالی بخش خصوصی به آنها واحد واگذار نمایند. یا این که در جاهای دیگر به ما زمین واگذار نمایند.

رئیس انجمن انبوه سازان تهران با بیان این که 2 سال زمان برد تا موضوع تهاتر در نهضت ملی مسکن را جا بیندازیم.

رهبر با تاکید بر این که اجرای نهضت ملی مسکن مدیریت جهادی می خواهد، گفت: مدیریت جهادی به این معنی که مدیران قدرت تصمیم گیری سریع و ابلاغ آن را داشته باشند. در زمان حاضر چون مدیران اختیار ندارند منتظر تصمیم گیری شورای عالی مسکن می مانند و پس از آن در رابطه با موضوعی تصمیم گیری می نمایند.

وی به شرایط بازار مسکن گریزی زد و گفت: به علت رکود حاکم بر بازار، قیمت مسکن 10 تا 20 درصد کاهش یافته است.

رهبر اعلام کرد: در واقع به علت کاهش قدرت خرید مردم، فروشندگان قیمت های پیشنهادی برای املاک خود را کاهش داده اند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 خرداد 1402 بروزرسانی: 20 خرداد 1402 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 2151

به "قیمت مسکن در تهران 20 درصد مقرون به صرفه شد ، هزینه ساخت نهضت ملی مسکن چقدر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت مسکن در تهران 20 درصد مقرون به صرفه شد ، هزینه ساخت نهضت ملی مسکن چقدر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید