موقع دندان درد مصرف چه مواد غذایی توصیه می گردد؟

به گزارش مجله رویگری، یکی از بدترین درد هایی که می توان تجربه کرد دندان درد است که راهکار آن درمان دارویی است، ولی شما می توانید با خوردن و نخوردن بعضی از غذا ها این درد را کاهش دهید.

موقع دندان درد مصرف چه مواد غذایی توصیه می گردد؟

از بدترین درد هایی که می توانید از لحاظ جسمی تجربه کنید، دردی است که به دهان و دندان مربوط می گردد. زخم های دهان و دندان علاوه بر این که دردناک هستند در نحوه صحبت کردن، خوردن و نوشیدن شما نیز تاثیر می گذارند. تنها راهکار می تواند درمان دندان درد و یا بی حسی درد باشد. گذشته از روش های دندان پزشکی و دارو ها، راه هایی وجود دارد که می توانید مقدار درد را کاهش دهید. یکی از این راه ها خوردن و نخوردن غذا های خاصی است. به منظور آگاهی در خصوص این غذا ها این قسمت را از دست ندهید.

چه عواملی سبب دندان درد می شوند؟

دلایل مختلفی وجود دارد که سبب دندان درد می گردد که می تواند به علت حفره یا آبسه دهان باشد. روش های دندان پزشکی مانند پروفلاکسی دهانی (تمیزکردن دندان) نیز می توانند دندان ها را فوق العاده حساس نمایند. در دوره بهبودی پس از کشیدن دندان و جراحی نیز درد دندان احساس می گردد.

درد دندان در اثر التهاب قسمت مرکزی دندان به نام پالپ ایجاد می گردد. التهاب و عفونت لثه نیز می توانند سبب درد شوند، زیرا هنگامی که لثه های شما ملتهب یا تحریک می شوند به طور اتوماتیک بر دندان ها تاثیر گذار خواهند بود.

علائم متداول دندان درد

هنگامی که لثه ها ملتهب یا متورم شوند دندان درد بلافاصله تجربه می گردد. سر درد و تب نیز ممکن است به همراه دندان درد رخ دهند.

ممکن است در دهان مزه بدی احساس کنید که احتمالا از دندان خراب ناشی می گردد.

هنگام جویدن نیز به مشکل خواهید خورد به خصوص هنگامی که غذا های گرم و یا نوشیدنی سرد مصرف می کنید.

هنگامی که متوجه این علائم شدید و ماندگار شدند به یک دندان پزشک مراجعه کنید.

تغذیه هنگام دندان درد

زمانی که به دندان درد مبتلا شدید خوردن بعضی خوراکی ها غیرممکن می گردد، اما با این وجود نباید خودتان را از خوردن غذا نیز محروم کنید. در این مواقع توصیه می گردد غذا های خاصی را مصرف کنید.

به طور کلی، غذا های نرم که باعث تحریک بیشتر لثه و دندان نمی شوند و هیچ گونه حساسیت دندانی را تشدید نمی نمایند مناسب هستند.

غذا هایی که می توانید دراین شرایط مصرف کنید عبارتند از:

 • پوره سیب زمینی
 • پنیر کاتیج
 • جو دوسر
 • میوه های نرم
 • ژلاتین، پودینگ و کاسترد
 • اسموتی و میلک شیک
 • هر غذای نرمی که نه خیلی گرم باشد و نه خیلی سرد

به محض این که جویدن و بلعیدن ممکن شد می توانید غذا هایی که اسیدی و شیرین نیستند را مصرف کنید؛ در این میان توجه کنید که دردی را تجربه می کنید یا خیر.

غذا هایی که هنگام دندان درد باید از مصرف آن ها اجتناب کنید

اگر دندان درد دارید باید از خوردن غذا هایی که سبب تشدید درد دندان می شوند خودداری کنید، زیرا ممکن است جویدن را به چالش بکشند.

این غذا ها عبارتند از:

 • میوه های مرکباتی، چون پرتقال و گریپ فروت
 • غذا های شور و ادویه دار
 • سبزیجات خام
 • گوشت
 • گرانولا

شما باید از غذا هایی که جویدن آن ها سخت است دوری کنید. غذا های اسیدی، تند و شور ممکن است سبب التهاب بیشتر لثه ها شوند و بعلاوه از شستشوی دهان با دهانشویه حاوی الکل خودداری کنید.

منبع: فرارو
انتشار: 30 مرداد 1402 بروزرسانی: 30 مرداد 1402 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 2179

به "موقع دندان درد مصرف چه مواد غذایی توصیه می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موقع دندان درد مصرف چه مواد غذایی توصیه می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید