پزشک علی انصاریان متهم به قتل شد!

به گزارش مجله رویگری، شهروند آنلاین نوشت: یکی از افرادی که در مدت دست وپنجه نرم کردن علی انصاریان با ویروس کرونا نامش بر سر زبان ها افتاد، دکتر محمدرضا هاشمیان پزشک معالج او بود. این پزشک کارکشته که متخصص ICU است، حالا بعد از درگذشت این پیشکسوت ارزنده هم مورد هجمه های سنگینی در فضای مجازی قرار گرفته است.

پزشک علی انصاریان متهم به قتل شد!

در چنین شرایطی و چند روز بعد از درگذشت انصاریان دکتر هاشمیان در یک لایو اینستاگرامی ناگفته هایی را درباره بیماری انصاریان بر زبان آورد که بخشی از آن را در ادامه می خوانید:

با درگیری شدید ریه روبرو بودیم

دکتر هاشمیان صحبت هایش را این گونه آغاز کرد: بحث این است که بیمار (انصاریان) به عنوان یک ورزشکار چرا باید به آی سی یو برود؟ چرا باید علی انصاریان به ICU برود؟ اگر او آمده سی تی اسکنی که نشان دادم چرا حاشیه ساز شد؟ همه حرفه ای های کووید-19 بعد از آن گفتند چقدر درگیری ریه های انصاریان زیاد است. من هم گفتم با درگیری بسیار شدید ریه روبرو هستیم.

او ادامه می دهد: کسی که 10، 11 روز دیر مراجعه می نماید و سهل انگاری اجرا شده است. درمان اختصاصی هم نگرفته بود. عدد درگیری ریه علی انصاریان اصلا معمول نبود. کلیه و کبد او هم افت نموده بود. کوشش کردیم شرایط او را بهبود ببخشیم تا بتواند برخی دارو ها را به وسیله کلیه اش دفع کند.

اصلا قرار نبود من پزشک معالج انصاریان باشم

پزشک معالج انصاریان در ادامه افشا می نماید که با درخواست دوستانش و برای یاری به شرایط این پیشکسوت فوتبال وارد ماجرا شده است: بعد از یکی دو روز پزشک معالج او تماس گرفت و گفت، چون شرایط انصاریان از نظر تنفسی بدتر شده و همه ریه درگیر است باید در ICU بستری گردد و احتیاط را بالاتر ببریم. از من خواستند که پزشک معالج انصاریان باشم. من هم استقبال کردم، چون درمان هر مریضی حال آدم را بهتر می نماید. از طرفی میناوند حالش بد بود و قبول کردم که بالای سر انصاریان باشم.

هیچ وقت شرایط انصاریان نرمال نبود

او در بخش دیگری به شرایط نه چندان مساعد انصاریان در طول دوران درمان اشاره می نماید: شرایط انصاریان از زمانی که من او را دیدم تا خاتمه اکسیژن خونش هیچ وقت نرمال نبود. فقط در زمان دمرخوابیدن اکسیژن بالا می آمد. بدون ماسک اکسیژن حتی نمی توانست درست اکسیژن دریافت کند و نفس بکشد. ما از پیشرفته ترین سیستم استفاده کردیم. ظرف 48 ساعت به من گفتند یک آپشن بالاتر برویم و از مسیح دانشوری درخواست کردم که درخواست جدیدترمان را بیاورند تا بیمار بتواند بهتر تنفس کند. این رخ داد و مجهز شدیم. با این سیستم توانستیم اکسیژن خون علی انصاریان را حفظ کنیم. روز هایی شد که بدون ماسک واقعا دچار مشکل می شد. ما به او انرژی می دادیم که چیزی نیست و اگر 10 روز مقاومت کنی، درمان می شوی.

او اضافه کرد: جا هایی شد که او نتوانست حتی از روی تخت پایین بیاید. او می گفت دکتر نمی توانم از تخت پایین بیایم. ما نمی توانستیم این ها را بگوییم. مردم الان به من خیلی تهاجم می نمایند. مردم احساس می نمایند علی انصاریانی که 120 دقیقه فوتبال بازی نموده چرا باید به این روز بیفتد. آن ها تصور می نمایند که من آن انصاریان را دیدم، در حالی که من یک فرد کاملا متفاوت را دیدم. ما همه تیم های پزشکی را در کنارمان داشتیم.

گفتند تو انصاریان را کشته ای!

یکی از موضوعاتی که باعث ناراحتی دکتر هاشمیان شده، بحثی است که گفته می گردد خطای او باعث مرگ انصاریان شده است. این پزشک متخصص در این باره می گوید: می دانستیم خطا در این نوع درمان شانسی ندارد. می خواستیم نظریات را دریافت کنیم. تمام مسائل در پرونده پزشکی درج شده است. برخی ها می گویند هاشمیان علی انصاریان را کشته است. این چه نحو صحبت کردن است؟ کدام پزشکی وجود دارد که دوست داشته باشد بیماری را بکشد؟

دکتر هاشمیان همچنین گفت: متأسف و متأثر هستم از وزارت بهداشت؛ نه تنها در رابطه با علی انصاریان. خیلی وقت ها جوان هایی که با کووید فوت کردند، خانواده شان می گفتند این با پای خودش آمده بود. چرا فوت کرد؟ وزارت بهداشت هیچ وقت شرایطی را مهیا نکرد که در تلویزیون و رسانه ملی حاضر شویم و شرح بدهیم. فقط گفتند اگر این پزشک ها به تلویزیون رفتند، اجازه ندهید صحبت نمایند.

برای دریافت ماسک اکسیژن برای انصاریان گدایی کردم

پزشک معالج انصاریان درباره اقدامات معنوی که برای او انجام داده، تأکید کرد: پزشک معالج وظیفه دارد روحیه مریض را بالا ببرد. آدمی که غرور دارد و شاید ماسک هم دوست نداشته بگذارد. ما این تحمل را به انصاریان دادیم که ماسک بزند. من برای دریافت ماسک ویژه اکسیژن علی انصاریان گدایی کردم تا بتواند راحت تر نفس بکشد. برای آوردن تجهیزات مسیح دانشوری می دانید چه کار هایی کردم؟ چرا باید این طور با من برخورد گردد؟ چه کردم جز اینکه تیم های مختلف درمانی را جمع کردم و همه بالای سر بیمار بودیم.

او اضافه کرد: امیدوار جلو رفتیم و تا لحظه آخر امیدمان را قطع نکردیم. ایشان در قید حیات بود، همراهانش می گفتند از بیرون پیغام داده اند که آقای انصاریان فوت نموده است. من ناراحت می شدم. اعصاب ما خرد می شد که چرا این حرف را می زنید؟ مادرش را بالای سر او بردیم که بفهمد زنده است. حیات دارد.

نه دنبال پول بودیم، نه اسم و آبرو

او درباره حواشی پیش آمده این طور شرح داد: نه کسی دنبال مسائل اقتصادی بود. نه دنبال اسم و آبرو بود. فقط دنبال این بودیم که یک انسان شریف، ورزشکار و هنرمند را با این شرایط ریه برگردانیم. می خواستم سانحه ختم به خیر گردد که نشد. خیلی از پزشکانی که احساس داشتند، آمدند. خیلی ها نیامدند شاید فکر می کردند اگر بیایند مشکل ساز می گردد. هر کس خواست با دلش آمد و یاری کرد. امروز اگر ایرادی گرفته می گردد، دیگر دیر است. علی انصاریان فوت نموده و زمان گذشته است.

این نوع درمان در تاریخ کرونا وجود نداشت

دکتر هاشمیان همچنین اعلام کرد: اگر فکر می کنید هر گونه کوتاهی برای علی انصاریان شده، بدانید بیشترین نوع درمان را در کل کشور برای او انجام دادیم. همراهانش می دانند چه کار هایی برایش کردیم. ما دو پرستار برای اولین بار در تاریخ برای انصاریان گذاشتیم. بدانید اگر برای انصاریان مشکل بوده، برای همه فوتی ها با شرایط بدتر وجود داشته است.

این پزشک تأکید کرد: همه ما ناراحت هستیم. هیچ کس بیشتر از مادر علی انصاریان ناراحت نیست. یک مقدار رفتار آن ها را تبعیت کنیم. کمی اجازه بدهیم دور و بر او چگونه می گذرد؟ انصاریان شرایط مناسبی نداشت، نه در بدو ورود و نه وقتی که احتیاج به اکسیژن پیدا کرد. این را بدانید این نوع برخورد و بحث در کشور ما نهادینه می گردد.

چرا باید این همه فحش بشنوم؟

هاشمیان در بخش دیگری به موضوع هتاکی ها اشاره نمود: این موضوع عدم اعتماد می آورد. فردا درباره خیلی های دیگر ادامه پیدا می نماید. این اتفاق آغاز یک واکنش متقابل است. اصلا جالب نیست. من هم از این به بعد اگر بگویند فلان مریض را ببین، به امروز فکر می کنم. چرا باید این همه فحش بشنوم؟ چرا باید نگران باشم؟ من رفتم یاری بکنم نه اینکه پول در بیاورم.

هاشمیان ادامه داد: من داور مسابقه فوتبال نبودم؛ من خودم جزوی از این تراژدی هستم. من کنار مریضم بودم. من مدام بالای سر او بودم. من از ویروس جهش یافته نمی ترسیدم؟ یک دقیقه می توانستند بالای سر مریض بایستند؟ سابقه این نوع برخورد در یک کشور را در جهان ندیدم.

وجدانم راحت است که همه کار برای انصاریان کردم

دکتر هاشمیان در بخش پایانی حرف هایش اضافه کرد: ناراحت نیستم از اینکه وزارت بهداشت آن بلا را سر من آورد و دارو به من نداد. امروز هم از پزشکی که از بیمارستان دیگری تجهیزات و دارو برده، حمایت نمی نمایند، ایرادی ندارد. خدایی بالایی سر هست و من خیالم راحت است. وجدانم راحت است. از زندگی ام گذاشتم تا شخصی را نجات بدهم، اما نتوانستم. هیچ کدام از ما نتوانستیم این کار را بکنیم. همه کار برای علی انصاریان انجام دادم و چیز بیشتری نداشتم. با این شرایط من هستم و احتیاج به آرامش از وزارت بهداشت و جا های دیگر ندارم. خداوند متعال این صحنه ها را ببیند و یاریم کند.

منبع: فرارو
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1459

به "پزشک علی انصاریان متهم به قتل شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پزشک علی انصاریان متهم به قتل شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید