پول سُرنگ بیماران به جیب چه کسی می رود؟ ، مشکل اصلی از بیمه پایه است ؛ ضرر کردن بیمار در سیستم بیمه ای کشور

به گزارش مجله رویگری، پزشک در نسخه بیمار 4 عدد آمپول نوشته که باید در سرُم تزریق گردد، اما معلوم نیست تکلیف سرنگ های بدون استفاده در کلینیک ها و درمانگاه ها چه می گردد.

پول سُرنگ بیماران به جیب چه کسی می رود؟ ، مشکل اصلی از بیمه پایه است ؛ ضرر کردن بیمار در سیستم بیمه ای کشور

به گزارش خبرنگاران، مسائل و معضلات حوزه سلامت کشور، یکی دو تا نیست که بتوان آنها را ساماندهی کرد. متأسفانه هر روز با یک معضل تازه روبرو می شویم که دست آخر، ضرر و زیان آن فقط برای بیمار است.

حتماً تا به امروز نسخه ای داشته اید که پزشک در آن چند عدد آمپول برای درمان شما تجویز نموده باشد و تاکید داشته که آمپول ها حتماً در سرُم بیمار تزریق گردد. نکته ای که در این بین محل شک و شبهه می گردد، سرنگ هایی است که نسخه پیچ داروخانه همراه با آمپول ها به بیمار داده، اما بدون استفاده باقی می مانند.

سوال این است که پول این سرنگ های بدون استفاده به جیب چه کسی می رود. داروخانه، تزریقات چی، پزشک یا شاید بیمه ها. اما آنچه مسلم است اینکه به جیب بیمار نمی رود، بلکه پولی هم می دهد که هیچ فایده ای برای او ندارد.

هزینه سرنگ جداگانه محاسبه و فاکتور می گردد

سید علی فاطمی نایب رئیس سابق انجمن داروسازان ایران در پاسخ به این سوال که آیا هزینه سرنگ در نسخه بیمار محاسبه می گردد یا خیر، گفت: بله، هزینه سرنگ به صورت جداگانه محاسبه و فاکتور می گردد.

وقتی به منشی درمانگاه گفتم با این سرنگ های بلااستفاده چه می کنید، مکث کوتاهی کرد و گفت: آنهایی که استفاده شده را دور می اندازیم.

نیشخند تلخی زدم و هیچ نگفتم، انگار نمی دانستم که سرنگ مصرف شده را دور می اندازند، منظور من همان کیسه پر از سرنگ های بدون استفاده بود که پول آنها از جیب بیماران پرداخت شده است.

بیمه های پایه مشکل اصلی هستند

هادی احمدی عضو هیأت مدیره انجمن داروسازان ایران بروز چنین مسائلی را در نظام سلامت متوجه بیمه ها دانست و گفت: مشکل اصلی بیمه های پایه هستند که به وظایف اصلی خودشان عمل نمی نمایند.

وی اضافه نمود: چرا ما باید بیش از 20 بیمه تکمیلی در کشور داشته باشیم، در حالی که بیمه پایه به تکالیف و وظایف خود عمل نمی کند.

احمدی ادامه داد: سیستم بیمه ای کشور ما استانداردهای جهانی را ندارد و باعث می گردد بیمار متضرر گردد.

عضو هیأت مدیره انجمن داروسازان ایران خواهان ورود سازمان های نظارتی به موضوع پوشش کامل خدمات بیمه ای شد و گفت: وقتی ما بیمه پایه داریم، دلیلی ندارد بیمه تکمیلی هم داشته باشیم که می خواهد وظایف بر زمین مانده بیمه های پایه را انجام دهد.

چند هزار درمانگاه و کلینیک در اقصی نقاط کشور داریم که هر روز پذیرای تعدادی بیمار هستند که بعضی از آنها احتیاج به تزریق آمپول دارند که شاید سرنگ آمپول های آنها بدون استفاده بماند. با یک حساب سرانگشتی می توان به اعداد و ارقام نجومی رسید که از محل پرداخت پول سرنگ به وسیله بیمار جابه جا می گردد و معلوم نیست سود سرنگ های بدون استفاده به جیب چه کسی می رود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 شهریور 1402 بروزرسانی: 19 شهریور 1402 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 2185

به "پول سُرنگ بیماران به جیب چه کسی می رود؟ ، مشکل اصلی از بیمه پایه است ؛ ضرر کردن بیمار در سیستم بیمه ای کشور" امتیاز دهید

1 کاربر به "پول سُرنگ بیماران به جیب چه کسی می رود؟ ، مشکل اصلی از بیمه پایه است ؛ ضرر کردن بیمار در سیستم بیمه ای کشور" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پول سُرنگ بیماران به جیب چه کسی می رود؟ ، مشکل اصلی از بیمه پایه است ؛ ضرر کردن بیمار در سیستم بیمه ای کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید