کدخدایی: ثبت نام زنان در انتخابات ریاست جمهوری بلامانع است

به گزارش مجله رویگری، عباسعلی کدخدایی در نشست خبری امروز با اشاره به اعلام نظر شورای نگهبان درباره بعضی مصوبات مجلس گفت: عدم مغایرت شش مصوبه مجلس با شرع مقدس و قانون اساسی اعلام شد.

کدخدایی: ثبت نام زنان در انتخابات ریاست جمهوری بلامانع است

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: یکی از مصوبات، طرح مفصلی بنام طرح دو فوریتی اصلاح ماده 55 مکرر قانون اقتصادیات های مستقیم بود که در رسانه ها به طرح وضع بر اقتصادیات خانه های خالی شناخته شد و ایراداتی داشت و ایراداتی اعضای شورای نگهبان داشتند و چند ابهام داشت و یکی از ابهامات این بود که تعریفی از خانه خالی نشده بود. این مصوبه به مجلس رفت و اصلاحاتی در آن صورت گرفت و در دستور کار شورای نگهبان نهاده شد که نتیجه بعدا اعلام می گردد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره اینکه آیا اصلاح قانون انتخابات ریاست به انتخابات سال 1400 خواهد رسید یا خیر؟ ادامه داد: نمی توانم در این زمینه اظهارنظر کنم، چون مصوبه هنوز به دست ما نرسیده است. شورای نگهبان مثل همه ادوار تجربه خود را به وسیله پژوهشکده شورای نگهبان و نظرات اعضای شورا بیان می نماید و صرفا نظرات شخصی است و نظر نهایی زمانی است که مصوبه به صورت رسمی برای ما ارسال گردد.

وی اضافه کرد: پژوهشکده و اعضای شورای نگهبان اگر نظری درباره اصلاح قانون انتخابات داشته باشند، در همه ادوار این نظرات به نمایندگان مجلس ارائه شده است.

سخنگوی شورای نگهبان درباره اینکه شنیده شده شورای نگهبان به قرارداد 25 ساله ایران و چین ورود نموده است؟ گفت: ما هیچ گونه ورودی نداشتیم، چون از طرح و موضوع قرارداد مثل شما از رسانه ها مطلعیم و تا زمانی که مصوبه ای از مجلس ارسال نگردد ورودی نخواهیم داشت.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا زنان می توانند برای انتخابات ریاست جمهوری آینده نامزد شوند؟ گفت: ثبت نام بلامانع است و بحث های دیگرش باید به تدریج حل گردد.

کدخدایی اضافه کرد: قانون موجود انتخابات ریاست جمهوری شرایط چندگانگی را برای داوطلبان گذاشته، اما مجلس در حال کوشش برای تغییر شرایط از کمی به کیفی است.

وی درباره اینکه تمهیدات شورا برای انتخابات آینده چیست؟ گفت: مذاکراتی را با وزارت کشور درباره انتخابات پیش رو آغاز کردیم و اگر بنا باشد تغییری در فرایند برگزاری انتخابات قرار باشد رخ دهد، اعلام می کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان درباره اینکه آیا کاندیدایی به خاطر زن بودن رد شده است؟ گفت: ما هیچ وقت به دلیل زن بودن کاندیدایی را رد ننموده ایم.

وی درباره برگزاری الکترونیکی انتخابات گفت: ما مذاکراتی را با وزارت کشور درباره الکترونیکی برگزارکردن انتخابات 1400 در شرایط کرونا داشته ایم.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره اینکه شما تاکید کردید که ثبت نام در انتخابات بلامانع است و رییس جمهور آینده می تواند از بین زنان باشد، این در حالی است که هیچ کاندیدای خانمی از سوی شورا تایید نشده است. آیا نظر فق ها در مورد مصادیق رجل سیاسی تغییر نموده است؟ گفت: من عرضم این بود که بحث های فرهنگی در کشور ما جدی است و مساله ای نیست که با یک قانون حل گردد ان شاءالله در دوره های آینده مساله فرهنگی حل گردد.

وی اضافه کرد: نظر فق ها درباره بحث ریاست جمهوری خانم ها هیچ تغییری ننموده است.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی درباره اینکه ابهاماتی مطرح شده مبنی براینکه شورای نگهبان رجل سیاسی را عامدا تعریف نمی نماید، نظر شما چیست؟ گفت: بعد از اینکه در سیاست های کلی به شورا رجل سیاسی تکلیف شد که تعریف شاخص کند، این شاخص ها تعریف و به مجلس ارسال شده و ما وظیفه مان را انجام دادیم و مشخص شاخص ها برای رجل سیاسی و مذهبی و مدیر بودن امر ساده ای نیست.

همین الان که این امر در مجلس اصلاح می گردد روزانه نسبت به مصوبه اظهارنطر می نمایند و اینکه باید برای مدیر و مدبر بودن برنامه داشته باشد و یا مشاورین معرفی نمایند و مسایلی هست که خیلی از نظر مفهومی قابل بحث است و مساله ساده ای نیست و انشالله معیار های روشنی را مجلس تعریف کند تا مشکل حل گردد.

وی در پاسخ به سوالی درباره کناره گیری اش از شورا برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری و اینکه قبلا گفتید از تیرماه از قائم مقامی کنار آمدید گفت: من در شورای نگهبان تا سال 1401 هستم و از آنجا کنار می روم و اگر در انتخابات ثبت نام کردم معلوم می گردد.

کدخدایی درباره طرح مجلس برای تغییر در نحوه توزیع بنزین، گفت: من فقط این موضوع را شنیدم و حتی پیش نویس طرح را ندیدم و نمی توانم پیش بینی کنم، اما اگر بار اقتصادی داشته باشد، شورای نگهبان به آن ایراد می گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره اینکه آیا شورای نگهبان بر انتخابات شورا ها نظارت دارد گفت: در بحث نظارت بر انتخابات شورا ها هیچگونه مسئولیتی نداریم.

وی در پاسخ به سوالی مبنی براینکه دعوایی بین مجلس و وزارت کشور در مورد قانون انتخابات هست، نظر شورا در این باره چیست؟ گفت: برای شورای نگهبان مصوبه نهایی مجلس اعتبار دارد و ما دخالتی در شیوه طراحی مصوبات مجلس و دولت نداریم.

سخنگوی شورای نگهبان درباره تحریم های بانکی ایران گفت: ما ظرفیت های حقوقی بین المللی برای احقاق حق ایران را داریم و دولت و وزارت خارجه هم در این زمینه فعال هستند تا با دعاوی حقوقی جلوی آن را بگیرند.

وی درباره آخرین شرایط مصوبه قاچاق کالا وارز گفت: مصوبه ارسال شد و قوه قضاییه خاطرنشان کرد که نظرات ما لحاظ نشده لذا نامه رییس قوه قضاییه آمد که نظرات را لحاظ نموده و آن را به مجلس فرستادیم و باید مجلس مصوبه را ارسال کند، در آن موقع ما وارد ماهیت آن می شویم.

سخنگوی شورای نگهبان یادآور شد: آنچه مورد نظر مجلس بود بحث مجازات ها و تسریع رسیدگی در موضوع قاچاق کالا و ارز بود.

منبع: فرارو
انتشار: 20 آبان 1399 بروزرسانی: 20 آبان 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1142

به "کدخدایی: ثبت نام زنان در انتخابات ریاست جمهوری بلامانع است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدخدایی: ثبت نام زنان در انتخابات ریاست جمهوری بلامانع است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید