گردش بیشتر جهش بیشتر

به گزارش مجله رویگری، شرایطی که امروز در کشور شاهد آن هستیم، بدون شک نشان دهنده وجود و گسترش ویروس جهش یافته انگلیسی است؛ آن قدر که در آزمایش های جدیدی که انجام می دهیم، غالب بودن سویه انگلیسی ویروس درنتیجه آنها کاملا مشهود و معین است؛ اتفاقی که متاسفانه با مدیریت نادرست و تصمیمات بسیار نابخردانه در ستاد کرونا رخ داد و موجب شد ویروس جهش یافته در تمام کشور شیوع پیدا کند و همه شهرها را در بربگیرد.

گردش بیشتر جهش بیشتر

واقعیت این است که خودمان مجوز گردش ویروس را در کشور دادیم. ما حتی اصول اولیه کنترل کووید 19 را هم انجام ندادیم و اتفاقا کاملا برعکس آن هم عمل کردیم و حالا باید به غیراز جهش انگلیسی ویروس، منتظر جهش های دیگر هم باشیم، چراکه هرچه ویروس در منطقه فراگیر گردد، احتمال پیدایش موتاسیون های جدید و مقاوم تری از آن وجود دارد.

طبیعتا رفت وآمدها در تعطیلات نوروزی، اتفاقات بدی را رقم زده است. بسیاری از مردم در این مدت دوهفته ای به ترکیه سفر کردند؛ کشوری که همه نقاط آن قرمز است، آمار ابتلای بالایی دارد و سابقه شناسایی جهش های آفریقایی و برزیلی هم در آن مشهود است.

پس موضوع عجیبی نیست که انتظار داشته باشیم کشور ما هم با انواع مختلفی از ویروس های جهش یافته روبه رو گردد.

بدیهی است که هرقدر بیشتر اجازه بدهیم تا این ویروس در کشور شیوع پیدا کند، شانس تغییرات بیشتری به او داده ایم، پس نه فقط اعمال محدودیت رفت وآمدی در برابر کشورهایی که درگیر انواع جهش هستند بلکه گردش هرچه بیشتر ویروس در کشور، عدم افزایش تست ها و کند بودن فرایند تشخیص مبتلایان احتمالی هم می تواند باعث شکل گیری انواع دیگری از متاسیون ها در ویروس گردد.

موضوع مهم این است درحالی که معیار رنگ بندی شهرها، فقط بستری شدن در بیمارستان هاست اما بسیاری از افراد به دلیل نبود ظرفیت های بیمارستانی، بستری نمی شوند. من قول می دهم اگر امروز بیمارستان ها، ظرفیت هایشان را بر بیماران کرونایی باز نمایند، همه پر خواهد شد؛ چنان که همین حالا هم در بیمارستان مسیح دانشوری، جایی برای بستری نداریم و نمی توانیم بسیاری از بیماران را بستری کنیم.

در چنین شرایطی و با چنین تصمیم گیری هایی، آینده خوشی برای این اپیدمی در کشور قابل تصور نیست؛ به خصوص باوجود مشکلاتی که در واردات و فراوری واکسن در کشور وجود دارد و زمان فراوری انبوه واکسن داخلی، مدام به تأخیر می افتد.

درعین حال نمی گردد از مردم بخواهیم سفر نفرایند اما محدودیت رفت وآمدی اعمال نکنیم. نمی گردد بخواهیم از خانه بیرون نفرایند و از سوی دیگر، انتظار مالی پویا را هم داشته باشیم؛ نمی گردد مردم با مترو و دیگر وسایل حمل و نقل عمومی تردد نمایند و انتظار ابتلا در شلوغی این رفت وآمدها را نداشته باشیم.

به هرحال این مشکلاتی است که در کشور وجود دارد و ما با آن دست وپنجه نرم می کنیم اما آنچه معین است این که ما باید با توان دیپلماسی برای افزایش واردات واکسن به کشور کوشش کنیم و در داخل نیز فراوری واکسن داخلی را دنبال کنیم، زیرابه نظر می رسد تنها راه حل و کنترل شرایط کنونی کشور، واکسیناسیون است.

دکتر علیرضا ناجی - ویروس شناس / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 19 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1493

به "گردش بیشتر جهش بیشتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردش بیشتر جهش بیشتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید