آذری جهرمی خطاب به ترامپ: حال ماهواره ناهید خوب است، ماهواره آماده تحویل به وزارت دفاع است

به گزارش مجله رویگری، وزیر ارتباطات گفت: ماهواره ناهید 1 مراحل ساخت خود را طی نموده و آماده تحویل به وزارت دفاع است.

آذری جهرمی خطاب به ترامپ: حال ماهواره ناهید خوب است، ماهواره آماده تحویل به وزارت دفاع است

به گزارش خبرنگار ، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صبح امروز در مراسم بازدید رسانه ها از ماهواره در حال ساخت ناهید 1 که در ساختمان سازمان فضایی برگزار گردید، اظهار کرد: ماهواره ناهید مراحل ساخت خود را طی نموده و آماده تحویل به وزارت دفاع است تا مراحل قرار دریافت در مدار خود را طی کند.

او اضافه نمود: ماهواره پارس هم آخرین مراحل ساخت خود را طی می نماید و به زودی آماده پرتاب می گردد.

وزیر ارتباطات ادامه داد: ماهواره ظفر هم مراحل خاتمهی ساخت خود را طی می نماید و تا خاتمه شهریور می توانید شاهد خاتمه کار آن باشید.

جهرمی با اشاره به حواشی موجود درباره سلامت ماهواره ناهید گفت: ماهواره ناهید اینجاست و از همین جا به افرادی که نسبت به آن شک داشتند؛ صبح به خیر می گوییم.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه در آزمایش در مدار قرار دریافت ناهید هیچ اتفاقی رخ نداده است؛ گفت: این ماهواره حدود 2 ماه و نیم بعد از پرتاب در مدار قرار خواهد گرفت. این ماهواره به تکنولوژی هایی مثل باز شدن سلول های خورشیدی مجهز است برای اولین بار در کشور مورد استفاده قرار می گیرد.

او تاکید نمود: مسئولیت پرتاب موشک با وزارت دفاع است اما می توانیم به صراحت بیان کنیم که ماهواره ناهید کامل و سلامت اینجاست، هنوز تحویل داده نشده اما به زودی می توانید شاهد پرتاب آن باشید.

جهرمی گفت: اگر ترامپ گفته است هیچ دخل و تصرفی در انفجار ادعایی سمنان نداشته است بداند که ایرانی ها پهپادی که وارد حریم ایران شد را سرنگون کردند. اگر تصویر با کیفیت دارند، با انتشار تصویر لحظه اصابت پهپاد با راکت ایرانی، کروکی نقطه دقیق اصابت را به افکار عمومی دنیا بگوید.

وزیر ارتباطات گفت: ناهید یک، ماهواره ای مخابراتی است و ساخت آن اهداف مخابراتی دارد اما دوربین سنجشی هم روی آن مستقر شده است؛ به دنبال آن هستیم از سلول های باز شونده و بعضی تکنولوژی های دیگر استفاده کنیم.

او ادامه داد: در مراحل بعدی با منظومه ای از این ماهواره ها به ارائه خدمات مخابراتی می پردازیم؛ تست های سازگاری ناهید یک با موشک صورت گرفته و به محض اعلام آمادگی وزارت دفاع، تحویل داده می گردد.

ماهواره ناهید 1 حاصل کوشش پژوهشگران ایرانی

در ادامه حسین صمیمی، رئیس پژوهشگاه فضایی در جمع مجله رویگری گفت: ما برای رسیدن به ماهواره های مخابراتی نقشه راهی داریم که به 3 فناوری کلیدی نیاز دارد که عبارتند از ارتباط رادیویی در باند ku، باز شدن پلن های خورشیدی و کنترل وضعیت 3 محوره که همه آن ها با کوشش محققان داخلی توسعه پیدا نموده است.

او بیان نمود: ماهواره ناهید 1، حاصل2 سال کار تحقیقاتی و حضور 40 پژوهشگر در این پروژه است.

در این مراسم مریم موسوی، مدیر پروژه ماهواره ناهید 1 بیان نمود: این طرح به طور کامل توسط پژوهشگران ایرانی فراوری و طراحی شد؛ فعالان این پروژه به طور متوسط زیر 30 سال سن داشتند و بدون شک می توانیم این طرح را حاصل کوشش جوانان کشور بدانیم.

او با اشاره داخلی بودن این پروژه یادآوری کرد: در بعضی مقاطع به طور 24 ساعته فعالیت کردیم و حاصل کار ماهواره ناهید 1 شد؛ این ماهواره در مدار دایروی 375 از سطح زمین قرار خواهد گرفت و ماموریت اصلی آن خدمات مخابراتی است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 10 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 259

به "آذری جهرمی خطاب به ترامپ: حال ماهواره ناهید خوب است، ماهواره آماده تحویل به وزارت دفاع است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آذری جهرمی خطاب به ترامپ: حال ماهواره ناهید خوب است، ماهواره آماده تحویل به وزارت دفاع است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید