آمریکا در آستانه انقلابی علیه نژادپرستی است

به گزارش مجله رویگری، همچنان تنش ها، آشوب و خشونت در شهر مینیاپولیس آمریکا بعد از کشته شدن یک جوان سیاه پوست به دست پلیس ادامه دارد. این پلیس جوان سیاه پوست را خفه نموده و او را روی زمین رها کرد تا جان خود را از دست داد. این جنایت شنیع پرونده ظلم به سیاه پوستان توسط پلیس آمریکا و بعضی نهادهای حکومتی اش را مجددا بیان کرد.

آمریکا در آستانه انقلابی علیه نژادپرستی است

به گزارش مجله رویگری، عبد الباری عطوان، سردبیر روزنامه رای الیوم در ادامه این تحلیل نوشت: به رغم گذشت یک سال از لغو قوانین تبعیض نژادی همچنان اقدامات علیه سیاه پوستان ادامه دارند هرچند که باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا، کاندولیزا رایس و کالین پاول از وزرای خارجه پیشین و سوزان رایس، مشاور امنیت ملی سابق خودشان سیاه پوست هستند. آمارهای رسمی نشان می دهند سن یک آمریکایی سیاه پوست شش سال از شهروند سفید پوست کمتر است و میزان سیاه پوستان در زندان های آمریکا بیش از 43 درصد است هرچند که آن ها 13 درصد مجموع ساکنان را تشکیل می دهند و از مجموع 100 عضو سنا و 44 نماینده مجلس نمایندگان تنها دو سناتور سیاه پوست وجود دارد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به وسیله آرای نژادپرستان سفیدپوست و پیروی از دستورکارهای آن ها به پیروزی رسید. انتقاد وی از اوباما و درخواست از او برای بازگشت به زادگاهش در کنیا و ایجاد شک و شبهه در شناسنامه وی و حملاتش علیه مهاجران و مسلمانان موجب وخامت تبعیض نژادی در کشوری شده که ادعا می نماید پیشرو برابری و آزادی در جهان است.

مشاهده فیلمی که از قتل جوان سیاه پوست گرفته شده بسیار دردناک است. قربانی با صدای اندوهگینی به جلادش می گوید: زانویت روی گردنم است... نمی توانم نفس بکشم... دارم خفه می شوم...مادرم...مادرم. بعد صدای وی قطع می گردد و از حرکت باز ایستاده و از جهان می رود.

ترامپ به وسیله تازه ترین توییتش از این جنایت حمایت کرد: زمانی که آشوب آغاز می گردد تیراندازی آغاز می گردد. گویی وی پلیس را به قتل معترضان در مینیاپولیس تحریک می نماید.

گزافه گویی نکرده ایم اگر ترامپ را گورباچف آمریکا بدانیم که بذر فروپاشی آن را با سیاست های نژادپرستانه و احمقانه خود و جانبداری از نژادپرستان سفیدپوست که او را به قدرت رساندند، می کارد.

این اولین بار در تاریخ آمریکا است که رهبری قدرت را به دست گرفته که دروغ را خوب بلد است و از حامیانش در ایالت هایی که دموکرات ها در آنجا حکمرانی می نمایند می خواهد قانون را زیرپا گذاشته و به خیابان ها آمده و علیه تدابیر اتخاذ شده برای مقابله با کرونا تظاهرات نمایند.

50 سال پیش رزا بارکس، زن سیاه پوست آمریکایی جایگاه خود را در جلوی اتوبوس برای سفیدپوستان خالی نکرد و پلیس بعدا او را بازداشت کرد. این مساله موجب انقلاب سیاه پوستان در جنوب آمریکا و موجب لغو قانون نژادپرستانه شد. بعید نیست که انقلاب مشابهی علیه بازگشت نژادپرستی در زشت ترین چهره توسط ترامپ و گروهش اتفاق افتاده و موجب سرنگونی وی در انتخابات ریاست جمهوری و تغییر بسیاری از قوانین نژادپرستانه و ایجاد برابری واقعی میان شهروندان آمریکایی گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 14 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 939

به "آمریکا در آستانه انقلابی علیه نژادپرستی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا در آستانه انقلابی علیه نژادپرستی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید