تثبیت وضع اقتصادی نخستین اقدام رئیس جمهوری آینده

به گزارش مجله رویگری، با توجه به شرایط کنونی و اوضاع و احوالی که ملت و دولت دارند، تصمیم گیری اقتصادی برای رئیس جمهوری بسیار مهم است.

تثبیت وضع اقتصادی نخستین اقدام رئیس جمهوری آینده

به نظر می رسد نخستین اقدامی که رئیس جمهوری باید انجام دهد، تثبیت کردن شرایط اقتصادی است. در واقع می بایست برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت داشته باشد و در وهله نخست باید تلاش کند که شرایط نامناسب قیمت ها را که بسیار نوسان دارند به ثبات برساند و برای کاهش تورم برنامه ریزی داشته باشد.

به عبارت دیگر همان طور که رئیس دولت سیزدهم تأکید کرده اند تورم را در سال نخست به نصف برساند.بحث دیگر در این راستا که باید انجام شود، توجه به موضوع بیکاری است که باید رئیس جمهوری سعی کند سرمایه گذاری داخلی و خارجی را در کشور جاری کند. یعنی با ایجاد ارتباط و تعامل مناسب با کشورهای منطقه و جهان مردم و سرمایه گذاران را تشویق به سرمایه گذاری کند.

همچنین در حوزه عدالت اجتماعی که شرایط آن کمی نامساعد شده است، باید بین اقشار و گروه های درآمدی عدالت اجتماعی را بیشتر کند. البته موفقیت در این بخش مستلزم آن است که در مرحله نخست رشد اقتصادی کشور را بالا ببرد که این کار با سرمایه گذاری داخلی و خارجی امکانپذیر است و این رشد اقتصادی باید تا سال 1404 سامان بگیرد و درآمد سرانه مردم افزایش یابد و شرایط رفاهی مردم تغییر کند.

اقدام مهم دیگری که باید رئیس جمهوری بدان توجه کند، این است که به شرایط کرونایی کشور بیشتر اهمیت دهد چرا که کشور در شرایط نامناسبی در این زمینه قرار گرفته است. وزیر بهداشت فعلی دراین زمینه حرف های غیرواقعی زده است که به اعتقاد من صحبت های غیرکارشناسی بوده است باید جایگاه ما خیلی بهتر از این ها می بود. مردم ما مستحق خدمات بهتر و بیشتری هستند. ما در کشور ظرفیت های بسیار بالایی داریم که باید با برنامه ریزی و سرمایه گذاری از آنها استفاده بهینه داشته باشیم.

علاوه بر این منابع پتروشیمی، طبیعی، نیروی انسانی و نیروهای جوان تحصیلکرده و تاریخ و تمدن بسیار غنی داریم که می بایست وضع مان خیلی بهتر از این ها می بود و امیدوارم که رئیس جمهوری آینده بتواند پیشنهاداتی را که مطرح شد انجام دهد.

*استاد اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس

منبع: ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1644

به "تثبیت وضع اقتصادی نخستین اقدام رئیس جمهوری آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تثبیت وضع اقتصادی نخستین اقدام رئیس جمهوری آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید