قوی ترین آنتی ویروس های گیاهی!

به گزارش مجله رویگری، در ادامه این مطلب با بعضی از گیاهان دارویی با قوی ترین فعالیت ضد ویروسی بیشتر آشنا می شویم.

قوی ترین آنتی ویروس های گیاهی!

به گزارش، با بعضی از گیاهان دارویی با قوی ترین فعالیت ضد ویروسی بیشتر آشنا می شویم.

از دوران باستان، گیاهان دارویی به عنوان درمان هایی طبیعی برای بیماری های مختلف، از جمله عفونت های ویروسی مورد استفاده قرار گرفته اند. به واسطه تراکم زیاد ترکیبات گیاهی قدرتمند، بسیاری از گیاهان دارویی به مبارزه با ویروس ها یاری نموده و از گزینه های مورد علاقه پزشکان سنتی بوده اند. با این وجود، بعضی فواید گیاهان دارویی از پشتیبانی پژوهش های علمی گسترده، به ویژه مواردی که با حضور سوژه های انسانی صورت گرفته باشند، برخوردار نیستند، از این رو، باید جانب احتیاط را در مصرف آن ها رعایت کرد.

ارگانو که به نام پونه کوهی نیز شناخته می گردد گیاهی محبوب در خانواده نعناعیان و به واسطه خواص دارویی خود شناخته شده است. ترکیبات گیاهی موجود در ارگانو، از جمله کارواکرول (Carvacrol) ویژگی های ضد ویروسی را ارائه می نمایند.

در یک مطالعه آزمایشگاهی، هم روغن ارگانو و هم کارواکرول به صورت مجزا فعالیت نوروویروس موشی را طی 15 دقیقه پس از مواجهه کاهش دادند.

نوروویروس موشی بسیار مسری است و از دلایل اصلی آنفلوآنزا معده در انسان است. این نوع بسیار شبیه به نوروویروس انسانی است و در مطالعات علمی استفاده می گردد، زیرا رشد و تکثیر نوروویروس انسانی در محیط آزمایشگاهی بسیار سخت است.

روغن ارگانو و کارواکرول فعالیت ضد ویروسی در برابر ویروس هرپس سیمپلکس نوع-1 (HSV-1)، روتاویروس، دلیل شایع اسهال در نوزادان و بچه ها، و ویروس سنسشیال تنفسی (RSV) که موجب عفونت های تنفسی می گردد را نیز نشان داده اند.

مریم گلی یکی از اعضای خانواده نعناعیان و یک گیاه دارویی معطر است که از گذشته های دور در پزشکی سنتی برای درمان عفونت های ویروسی مورد استفاده قرار می گیرد.

خواص ضد ویروسی مریم گلی بیشتر با ترکیباتی به نام سافی سینولید (Safficinolide) مرتبط است که در برگ ها و ساقه این گیاه وجود دارند.

پژوهش های آزمایشگاهی نشان داده اند که مریم گلی ممکن است با ویروس نقص ایمنی انسان نوع 1 (HIV-1) که به ایدز منجر می گردد، مبارزه کند. در یک مطالعه، عصاره مریم گلی با پیشگیری از ورود ویروس به سلول های هدف به طور قابل توجهی فعالیت اچ آی وی را مهار کرد.

همچنین، مریم گلی توانایی خود در مبارزه با ویروس هرپس سیمپلکس نوع-1 و ایندیانا وسیکیولوویروس (Indiana Vesiculovirus) که حیوانات اهلی مانند اسب، گاو و خوک را آلوده می سازد، نشان داده است.

بسیاری از انواع ریحان، از جمله شیرین و مقدس، ممکن است با بعضی عفونت های ویروسی مبارزه نمایند.

به عنوان مثال، یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که عصاره ریحان شیرین حاوی ترکیباتی مانند اپی ژنین و اسید اورسولیک، می تواند آثاری قدرتمند در برابر ویروس های هرپس (تبخال)، هپاتیت B و انتروویروس داشته باشد.

همچنین، ریحان مقدس توانایی خود در افزایش ایمنی بدن را نشان داده که ممکن است به مبارزه با عفونت های ویروسی یاری کند.

طی یک مطالعه چهار هفته ای با حضور 24 بزرگسال سالم، مصرف 300 میلی گرم عصاره ریحان مقدس افزایش چشمگیر سطوح سلول های T و سلول های قاتل طبیعی در بدن این افراد را نشان داد که هر دو مورد سلول های ایمنی هستند که به محافظت و دفاع از بدن در برابر عفونت های ویروسی یاری می نمایند.

رازیانه گیاهی با عطر و طعمی شبیه به شیرین بیان است که ممکن است با بعضی انواع ویروس مبارزه کند.

یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که عصاره رازیانه آثار ضد ویروسی قوی را در برابر ویروس های هرپس و پاراآنفلوآنزا نوع-3 (PI-3) که موجب عفونت های تنفسی در گاو ها می گردد، ارائه نموده است.

افزون بر این، ترانس-آنتول، ترکیب اصلی موجود در روغن اساسی رازیانه، آثار ضد ویروس قوی در برابر ویروس های هرپس را نشان داده است.

بعضی مطالعات با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که رازیانه ممکن است سیستم ایمنی را تقویت نموده و التهاب را کاهش دهد که این شرایط ممکن است به مبارزه با عفونت های ویروسی یاری کند.

سیر یکی از درمان های طبیعی محبوب برای طیف گسترده ای از بیماری ها، از جمله عفونت های ویروسی است.

در یک مطالعه با حضور 23 بزرگسال مبتلا به زگیل ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، دو بار در روز استفاده از عصاره سیر روی نواحی تحت تاثیر قرار گرفته به از بین بردن زگیل ها پس یک تا دو هفته یاری کرد.

افزون بر این، مطالعات آزمایشگاهی در گذشته نشان داده اند که سیر ممکن است فعالیت ضد ویروسی در برابر آنفلوآنزای A و B، اچ آی وی، ویروس هرپس سیمپلکس نوع-1، سینه پهلوی ویروسی، و راینوویروس که موجب سرماخوردگی می گردد، داشته باشد. با این وجود، به پژوهش های بیشتری در این زمینه احتیاج است.

مطالعات آزمایشگاهی و مواردی با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که سیر واکنش سیستم ایمنی را با تحریک سلول های ایمنی محافظ که ممکن است در برابر عفونت های ویروسی وارد عمل شوند، بهبود می بخشد.

بادرنجبویه یک گیاه لیمویی است که معمولا در چای ها و چاشنی ها استفاده می گردد. این گیاه به واسطه خواص دارویی خود نیز شناخته شده است.

عصاره بادرنجبویه منبعی از ترکیبات قوی است که فعالیت ضد ویروسی دارند.

پژوهش های آزمایشگاهی نشان داده اند که بادرنجبویه آثار ضد ویروسی در برابر آنفلوانزای مرغی، ویروس های هرپس، ویروس نقص ایمنی انسان نوع 1، و انتروویروس 71 که می تواند موجب عفونت های جدی در نوزادان و بچه ها گردد، دارد.

نعناع بیابانی به واسطه خواص ضد ویروس قدرتمند خود شناخته شده است و معمولا به چای ها، عصاره ها، و تنتور ها اضافه می گردد و به عنوان درمانی طبیعی در برابر عفونت های ویروسی کاربرد دارد.

برگ ها و روغن اساسی نعناع بیابانی حاوی ترکیبات فعال، از جمله منتول و اسید رزمارینیک هستند که فعالیت ضد ویروسی و ضد التهاب دارند.

در یک مطالعه آزمایشگاهی، عصاره برگ نعناع بیابانی فعالیت ضد ویروسی قوی در برابر ویروس سنسشیال تنفسی را نشان داده و همچنین سطوح ترکیبات التهابی را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

رزماری که به نام اکلیل کوهی نیز شناخته می گردد گیاهی پر استفاده در آشپزی است، اما به واسطه ترکیبات مختلف خود، مانند اسید اولئانولیک، کاربرد های درمانی نیز دارد.

در مطالعات آزمایشگاهی و با حضور سوژه های حیوانی، اسید اولئانولیک فعالیت ضد ویروسی در برابر ویروس های هرپس، اچ آی وی، آنفلوآنزا و هپاتیت را نشان داده است.

افزون بر این، عصاره رزماری آثار ضد ویروس در برابر ویروس های هپاتیت A که کبد را تحت تاثیر قرار می دهد، نشان داده است.

اکیناسه که به نام سرخارگل نیز شناخته می گردد، به واسطه خواص تقویت نماینده سلامت خود یکی از گیاهان پر استفاده در دارو های گیاهی است. بسیاری از بخش های این گیاه از جمله گل ها، برگ ها و ریشه ها برای درمان های طبیعی استفاده می شوند.

در حقیقت، Echinacea Purpurea نوعی از این گیاه که گل های مخروطی دارد، توسط بومیان آمریکا برای درمان طیف گسترده ای از بیماری ها، از جمله عفونت های ویروسی، استفاده می شد.

چندین مطالعه آزمایشگاهی نشان داده اند که بعضی انواع اکیناسه، از جمله E. Pallida، E. Angustifolia و E. Purpurea در مبارزه با عفونت های ویروسی مانند هرپس و آنفلوآنزا موثر عمل می نمایند.

به طور خاص، E. Purpurea دارای آثار تقویت نماینده سیستم ایمنی است که آن را به گزینه ای مفید برای درمان عفونت های ویروسی تبدیل می نماید.

سامبوکاس (Sambucus) یا آقطی خانواده ای از گیاهان است که به نام الدر (Elder) نیز شناخته می شوند. الدربری یا آقطی سیاه در اشکال مختلف، مانند قرص و شربت، به عنوان درمانی طبیعی برای عفونت های ویروسی، مانند آنفلوآنزا و سرماخوردگی، استفاده می گردد.

مطالعه ای با حضور سوژه های حیوانی نشان داد که آب الدربری در مهار تکثیر ویروس آنفلوآنزا و تحریک واکنش سیستم ایمنی موثر عمل می نماید.

در یک آنالیز که شامل چهار مطالعه و داده های 180 نفر می شد نیز پژوهشگران دریافتند استفاده از مکمل الدربری در کاهش علائم تنفسی ناشی از عفونت های ویروسی موثر عمل نموده است.

شیرین بیان دیر زمانی است که در پزشکی سنتی چینی و دیگر روش های درمانی طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد.

ترکیبات فعال موجود در شیرین بیان، مانند گلیسیریزین، لیکوریتیژنین و گلابریدین از خواص ضد ویروسی قدرتمند برخوردار هستند.

مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که عصاره ریشه شیرین بیان در برابر اچ آی وی، ویروس سنسشیال تنفسی، ویروس های هرپس و کروناویروس مرتبط با سندرم تنفسی حاد که موجب نوعی سینه پهلوی شدید می گردد، موثر عمل می نماید.

آستراگالوس که به نام گون نیز شناخته می گردد، گیاهی گلدار و پر استفاده در پزشکی سنتی چینی است. این گیاه دارویی حاوی آستراگالوس پلی ساکارید (APS) است که از خواص تقویت نماینده سیستم ایمنی و ضد ویروس چشمگیری برخوردار است.

مطالعات آزمایشگاهی و با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که آستراگالوس با ویروس های هرپس، هپاتیت C، و ویروس H 9 آنفلوآنزای پرندگان مقابله می نماید.

افزون بر این، مطالعات آزمایشگاهی نشان داده اند که آستراگالوس پلی ساکارید ممکن است از سلول های آستروسیت انسانی، شایع ترین نوع سلول در سیستم عصبی مرکزی، در برابر عفونی شدن توسط ویروس های هرپس محافظت کند.

محصولات تهیه شده از زنجبیل مانند چای ها، قرص ها و شربت ها، درمان های طبیعی محبوبی هستند. زنجبیل به لطف تراکم بالای ترکیبات گیاهی قدرتمند فعالیت ضد ویروس چشمگیری را نشان داده است.

پژوهش های آزمایشگاهی نشان داده اند که عصاره زنجبیل از آثار ضد ویروسی در برابر آنفلوآنزا پرندگان، ویروس سنسشیال تنفسی، و کالیسی ویروس گربه ای (FCV)، قابل مقایسه با نوروویروس انسانی، برخوردار است.

افزون بر این، بعضی ترکیبات در زنجبیل، مانند جینجرول و زینجرون، توانایی خود در مهار تکثیر ویروس و پیشگیری از ورود ویروس ها به سلول های میزبان را نشان داده اند.

جینسینگ دیر زمانی است که در پزشکی سنتی چینی استفاده می گردد و به طور خاص توانایی خود در مبارزه با ویروس ها را نشان داده است.

در مطالعات آزمایشگاهی، عصاره جینسینگ قرمز کره ای آثار چشمگیر در برابر ویروس سنسشیال تنفسی، ویروس های هرپس، و هپاتیت A را نشان داده است.

افزون بر این، ترکیباتی در جینسنگ به نام جینسنوسید ها دارای آثار ضد ویروسی در برابر هپاتیت B، نوروویروس و کوکساکی ویروس (Coxsackievirus) است که مورد آخر با چندین بیماری، از جمله یک عفونت مغزی به نام مننگوانسفالیت مرتبط است.

قاصدک شاید بیشتر به عنوان علف هرز شناخته گردد، اما این گیاه از خواص دارویی، از جمله آثار ضد ویروسی برخوردار است.

پژوهش های آزمایشگاهی نشان داده اند که قاصدک ممکن است با هپاتیت B، اچ آی وی، و آنفلوآنزا مبارزه کند.

افزون بر این، یک مطالعه آزمایشگاهی نشان داد که عصاره قاصدک تکثیر دنگ، ویروسی که موجب تب دنگ می گردد را مهار کند. این بیماری که می تواند کشنده باشد، علائمی مانند تب بالا، استفراغ و درد عضلانی را موجب می گردد.

منبع : عصر ایران

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 481

به "قوی ترین آنتی ویروس های گیاهی!" امتیاز دهید

6 کاربر به "قوی ترین آنتی ویروس های گیاهی!" امتیاز داده اند | 3.7 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قوی ترین آنتی ویروس های گیاهی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید