ماجرای عجیب هجوم مردم اصفهان برای خرید قرص ید بعد از انفجار نطنز

به گزارش مجله رویگری، روزنامه ایران نوشت: هیچ عکس و تصویری که نشان بدهد مردم اصفهان بعد از انفجار تأسیسات هسته ای نطنز مقابل داروخانه ها برای خرید قرص ید صف کشیده باشند وجود ندارد و هیچ رسانه معتبری چنین چیزی ثبت نکرده است؛ اما برخی از رسانه های محلی از هجوم مردم این شهر به داروخانه ها برای خرید این قرص می نویسند.

ماجرای عجیب هجوم مردم اصفهان برای خرید قرص ید بعد از انفجار نطنز

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هم این خبر را تکذیب می کند. این رسانه ها در حالی از خرید قرص ید خبر می دهند که رئیس انجمن داروسازان ایران می گوید: به هیچ عنوان داروی ضد اشعه ای وجود ندارد و اگر دارویی بنا به توصیه پزشکی خاصیت ضدرادیواکتیوی هم داشته باشد تنها از خانواده داروی پتاسیم یدایت به میزان 130 میلی گرم است.

به گفته فاطمی، این دارو نیز تنها در موارد خاص به منظور پیشگیری از تهاجم سرطان تیروئید به سایر بافت های بدن استفاده می شود. او یک مسأله دیگر را هم یادآوری می کند: این دارو نیز به علت مصرف خاص در بیماران سرطانی در اختیار همه داروخانه ها قرار ندارد.

دکتر آرش نجیمی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با تکذیب این خبر می گوید: پس از انتشار این اخبار کذب مبنی بر اینکه مردم به علت نگرانی از انتشار تشعشعات اتمی که در پی انفجار چند روز گذشته در نیروگاه اتمی رخ داد برای تهیه قرص ید که فرد را در مقابل خطر تشعشعات مصون می کند به داروخانه ها هجوم آورده اند دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به بررسی و تحقیق در این مورد پرداخته و هیچ مورد گزارشی در این خصوص دریافت نکرده؛ حتی بعد از تماس با سامانه 190 نیز موردی برای مراجعه مردم برای خرید قرص ید برای نگرانی از این خبر گزارش نشده و علوم پزشکی این خبر را کاملاً تکذیب می کند.

او می گوید: متأسفانه برخی رسانه ها خصوصاً فضای مجازی با انتشار چنین مطالبی تنها به تشویش اذهان دامن می زنند در جایی که مردم در شرایط فعلی نگرانی های زیادی از بیماری کووید 19 دارند.

همچنین نایب رئیس انجمن داروسازان ایران می گوید: در حادثه نطنز هیچ ماده رادیواکتیوی منتشر نشده است و مردم به هیچ عنوان به صورت خودسرانه به دنبال تهیه داروی ضدرادیواکتیو نباشند.

فاطمی می گوید: متأسفانه به دنبال حادثه انفجاری که در نطنز رخ داد، در فضای مجازی مطالبی غیرواقع در خصوص منتشر شدن مواد رادیواکتیو منتشر شده که موجب مراجعه غیرضروری و غیرعلمی مردم به داروخانه های اصفهان شده است.

به نظر می رسد که منتشر کنندگان این خبر در فضای مجازی تحت تأثیر سریال چرنوبیل قرار گرفته اند و توانسته اند برخی از رسانه ها را هم تحت تأثیر قرار دهند.

منبع: فرارو
انتشار: 13 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 1000

به "ماجرای عجیب هجوم مردم اصفهان برای خرید قرص ید بعد از انفجار نطنز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای عجیب هجوم مردم اصفهان برای خرید قرص ید بعد از انفجار نطنز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید