موگابه پس از سه هفته به خاک سپرده شد

به گزارش مجله رویگری، جسد رابرت موگابه رهبر پیشین زیمبابوه پس از گذشت سه هفته از مرگش و به دنبال بحث و گفت وگوهای طولانی درخصوص محل دفنش، روز شنبه در روستای زادگاهش به خاک سپرده شد.

موگابه پس از سه هفته به خاک سپرده شد

تدفین موگابه که در 15 شهریورماه (ششم سپتامبر) در سن 95 سالگی در بیمارستانی در سنگاپور فوت کرده بود، در روستای کوتاما واقع در استان زیومبا (در شمال غرب هراره پایتخت زیمبابوه) صورت گرفت.

به گزارش شبکه الجزیره، در مراسم تدفین رابرت موگابه علاوه بر اعضای خانواده رییس جمهوری پیشین زیمبابوه، صدها نفر از طرفدارانش حضور داشتند.

پیش از این، مراسم رسمی تشییع موگابه، 23 شهریور ماه گذشته در ورزشگاه ملی هراره با حضور رییس جمهوری زیمبابوه و سایر مقامات و اقشار مختلف مردم این کشور آفریقایی و نمایندگان ویژه سایر کشورها، برگزار شده بود.

در حالی که گریس موگابه، همسر رئیس جمهوری فقید زیمبابوه اصرار داشت که جسد همسرش را به زادگاهش منتقل کند، اما امرسون امنانگاگوا، رئیس جمهوری فعلی که قدرت را از دو سال پیش در این کشور به دست گرفته است، تاکید داشت موگابه را در کنار دیگر شخصیت های ملی در هراره به خاک سپرده شود.

دولت زیمبابوه جمعه گذشته در بیانیه ای اعلام کرده بود که با درخواست خانواده موگابه، رییس جمهوری پیشین این کشور در زادگاهش به خاک سپرده خواهد شد.

براساس گزارش یاد شده، در مراسم تدفین رابرت موگابه در روستای زادگاهش هیچکدام از مقامات رسمی از جمله رییس جمهوری زیمبابوه حضور نداشتند.

موگابه در 21 فوریه 1924 میلادی در خانواده ای کاتولیک در کوتاما میشن در شمال غربی هراره به جهان آمد.

وی که از سال 1987 تا 2017 رئیس جمهوری این کشور و پیش از آن یعنی در سال های 1980 تا 1987 به عنوان نخست وزیر زیمبابوه بر سر کار بود، از نظر ایدئولوژیک یک ملی گرای سوسیالیست آفریقایی به شمار می رفت که از سال 1975 اتحادیه ملی آفریقایی ملی زیمبابوه - جبهه میهنی (زانو-پی اف) را رهبری کرد.

رهبر سابق زیمبابوه که 37 سال بر این کشور حکمرانی کرده بود، در نوامبر سال 2017 میلادی توسط ارتش از قدرت کنار زده شد.

اما بیماری سرطان به موگابه که در دو سال گذشته بیمار بود، مهلت نداد و جهان پانزده شهریور ماه، شخصیتی را که زمانی نماد آزادی و طرفدار جنبش پان آفریقا شمرده می شد را از دست داد.، ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 363

به "موگابه پس از سه هفته به خاک سپرده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موگابه پس از سه هفته به خاک سپرده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید