چند مورد از وعده های دوازده گانه وزیر ارتباطات عملی شده است؟

به گزارش مجله رویگری، خبرنگاران: آنالیز وعده های وزیر ارتباطات در دو سال اخیر نشان می دهد که او حداقل 12 وعده کلیدی داده که 3 وعده از آنها تحقق یافته است.

چند مورد از وعده های دوازده گانه وزیر ارتباطات عملی شده است؟

به گزارش خبرنگاران پیگیری سرنوشت باقی وعده ها حاکی از تحقق نیافتن 4 وعده است. علاوه بر این، برخی از وعده های آذری جهرمی هنوز در حال پیگیری است و دسته ای از وعده ها نیز به دلیل نبود اطلاعات کافی، وضعیت نامشخص دارند.در ادامه وعده سنجی تیم اقتصادی کابینه به بهانه دو ساله شدن عمر دولت دوازدهم، کارنامه محمدجواد آذری جهرمی یکی از وزرای کابینه حسن روحانی را زیر ذره بین قرار داده است.

آذری جهرمی 29 مرداد 1396 به عنوان وزیر ارتباطات انتخاب شد و اکنون حدود 2 سال از روی کار آمدن وی می گذرد. در این مدت وزیر جوان ارتباطات که همیشه به وسیله شبکه های مختلف اجتماعی به طور مستقیم با مردم در ارتباط بوده، وعده هایی در حوزه های مختلف داده است. آنالیز های جهانی اقتصاد نشان می دهد از میان 12 وعده مهم وزیر ارتباطات، 4 وعده تحقق نیافته است، 2 وعده در حال پیگیری بوده و 3 وعده نیز تحقق یافته است. همچنین 3 وعده در وضعیت نامشخص است و نمی توان وضعیت دقیق آنها را مشخص کرد. این ارزیابی ها بر اساس گزارش خبرگزاری ها و مصاحبه مسوولان وزارت ارتباطات اجرا شده است و احتمال تغییر وضعیت آنها در آینده با توجه به آمار و اخبار جدید وجود دارد. کارنامه آذری جهرمی را که با حضور در دولت، موجی از امید را در راستای تحول در زیرساخت های ارتباطی کشور ایجاد کرد، هم اکنون پس از گذشت 2 سال از انتصابش به عنوان وزیر، می توان آنالیز کرد. یکی از تفاوت های مهم آذری نسبت به همتایان و اسلاف خود بهبود کانال های ارتباطی خود با مردم بوده است. علاوه بر حضور این وزیر در برنامه های مختلف و پاسخگویی بیشتر، وی فعالیت مداومی نیز در شبکه های اجتماعی دارد. جهانی اقتصاد پیش از این در یک مجموعه گزارش تحلیلی، این ارزیابی را برای برخی از اعضای دولت از جمله عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی و محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام داده و در ادامه نیز عملکرد مسوولان در سایر حوزه ها آنالیز خواهد شد.

دسترسی آزاد به اطلاعات

یکی از وعده های ضمنی آذری جهرمی حتی قبل از تصدی وزارت، در زمانی که پست معاونت وزیر ارتباطات را در اختیار داشت، کوشش برای دسترسی آزاد مردم به اطلاعات بوده است. نهایتا با پیگیری های وزارت ارتباطات سامانه انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات راه اندازی شد و در انتهای دولت یازدهم به بهره برداری رسید. با اینکه این وعده را می توان جزو وعده های محقق شده وی دانست، اما فاز اجرایی این وعده همچنان با نواقص زیادی روبه روست. یکی از نقدها به این سامانه نپیوستن برخی نهادهای دولتی به این سامانه است. موضوعی که عملا اجرای این پروژه را ناقص گذاشته است. همچنین انتقاد دیگری که به این سامانه می گردد سطح دسترسی به اطلاعات در این سامانه است؛ به این ترتیب که بسیاری از درخواست ها به دلیل محرمانه بودن اطلاعات، با جواب رد روبرو می شوند.

ایجاد سالانه 100 هزار شغل

وزیر جوان کابینه دوازدهم در جلسه رای اعتماد خود عنوان نموده بود از 900 هزار شغل قرار است سالی 100 هزار شغل در این حوزه ایجاد گردد. می توان به وسیله نشانه هایی به عملکرد وزارت ارتباطات در بسترسازی برای ایجاد 100هزار شغل در سال پرداخت. طبق آمار مسوولان در سال 97 حدودا 450 هزار شغل ایجاد شده است. با توجه به محقق نشدن ایجاد 900 هزار شغل در سال می توان حدس زد که وزارت ارتباطات نیز نتوانسته است به هدف خود برسد. فیلترینگ تلگرام در اردیبهشت سال 97 نیز نقش مهمی در از دست رفتن شغل های بسیار در فضای اینترنت داشت. آمارهای مختلفی از تعداد شغل های از دست رفته در نتیجه فیلترشدن تلگرام وجود دارد و به همین دلیل نمی توان از عدد دقیقی در این مورد استفاده کرد. اما اکثر این آمارها در قابل توجه بودن تعداد شغل های فعال در تلگرام مشترک هستند. با اینکه شواهد حاکی از آن است که وزیر جوان نتوانسته است به این وعده مهم خود جامه عمل بپوشاند، اما با توجه به نبودن آمار شفاف سرنوشت این وعده تاکنون نامشخص مانده است.

وعده های محقق شده؛ بهبود سرعت اینترنت و رجیستری موبایل

آذری جهرمی با حضور در برنامه تلویزیونی در تاریخ 4 شهریور 96 گفت: ما تعهدی که در مجلس دادیم این بوده که در طول برنامه چهارساله متوسط سرعت دسترسی خانگی را در شرایطی که در حال حاضر 6 تا 8 مگابیت بر ثانیه است، به حداقل 20 مگابیت بر ثانیه برسانیم. بر اساس آخرین آمار سایت اسپیدتست میانگین سرعت دانلود در ایران در حدود 36/ 13 مگابیت بر ثانیه است. با توجه به این آمار و با توجه به گذشت 2 سال از انتصاب جهرمی این وعده تاکنون محقق شده و باید دید در 2 سال باقی مانده نیز حرکت سرعت اینترنت به سمت رسیدن به 20 مگابیت بر ثانیه خواهد بود یا خیر. البته باید توجه داشت که وضعیت ایران با استاندارد سرعت جهانی فاصله دارد و رتبه ایران در بین کشورهای جهان کاهش یافته است؛ آیا با این وجود بازبینی در اهداف قدیمی ضرورت ندارد؟

وعده دیگری که آذری جهرمی در مهرماه 96 در جمع خبرنگاران داد تشکیل کمیته اجرایی طرح رجیستری بود. طرح رجیستری موبایل که به گفته وی برای جلوگیری از قاچاق گسترده موبایل، حمایت از حقوق مصرف کننده و ارائه خدمات پس از فروش آغاز به کار کرد، نهایتا به فاز اجرایی رسید. هرچند که در ابتدای راه اندازی طرح رجیستری به دلیل آنچه عدم اطلاع رسانی شفاف نامیده شد، مسائلی برای فروشندگان به وجود آمد. تاخیر در ثبت گوشی های مسافری در سامانه همتا نیز یکی دیگر از مسائل این طرح بود. همچنین تاکنون گزارش های زیادی از راه های مختلف دور زدن این طرح به گوش می رسد؛ موضوعی که خود وزیر نیز تلویحا آن را تایید نموده است. این موضوع باعث شده است که کل پروژه با اخلال روبرو و واردات رسمی نیز مختل گردد.

گسترش فیبرنوری در کلان شهرها

جهرمی در روزهای اولیه آغاز به کار خود در وزارت ارتباطات معضل جدی اینترنت های خانگی را وجود زیرساخت قدیمی سیم مسی دانست و وعده داد پروژه فیبرنوری تا یک سال و نیم آینده در سطح تمام کلان شهرها اجرا شده باشد. این طرح که در سازمان مخابرات با نام تانوما آغاز به کار نموده بود و بعد از آن با همکاری شرکت ایرانیان نت همراه شد نهایتا به توفیقی دست پیدا نکرد. بعد از آن بود که شرکت مخابرات گفت برای ظرفیت سازی در کل کشور به پنج سال زمان احتیاج است. صابر فیضی مدیرعامل سابق شرکت مخابرات ایران در مصاحبه ای به ایسنا گفت: انحصاری در حوزه فیبرنوری وجود ندارد اما شرکت های اینترنتی توان سرمایه گذاری در این زمینه را ندارند، زیرا فیبرنوری سرمایه گذاری کلان می خواهد. پیگیری های جهانی اقتصاد نشان می دهد با اینکه این طرح در شهرهای مختلف در حال انجام است، ولی هنوز پس از گذشت دو سال از انتصاب جهرمی وعده او مبنی بر اجرای پروژه فیبر نوری ظرف مدت 18 ماه در تمام کلان شهرها محقق نشده است.

دکمه ای که زده شد

با آغاز کار آذری جهرمی و دولت دوازدهم یکی از کلیدی ترین وعده های این دولت، بهبود وضعیت فیلترینگ، به وسیله ممانعت از فیلتر شدن فضای مجازی به خصوص شبکه های اجتماعی و برطرف فیلتر از شبکه هایی مانند توییتر بود. وزیر ارتباطات 6 شهریور 96 یعنی حدود یک ماه پس از انتصابش در گفت وگویی تلویزیونی گفته بود: نمی توانیم مردم را از سرویس های مجازی محروم کنیم، اما در کوششیم که موضوعات غیراخلاقی را ببندیم. حسن روحانی نیز در تاریخ 28 آذر 96 اعلام نموده بود که دست وزیر روی دکمه فیلترینگ نمی رود. شواهد اما مبتنی بر تحقق نیافتن این وعده از طرف وزیر ارتباطات است. مهم ترین شاهد این موضوع فیلترشدن شبکه تلگرام، پرطرفدارترین پیغام رسان کشور بود که 9 اردیبهشت 97 انجام شد. طی ماه های اخیر اختلال وسیع در فیلترشکن ها باعث اختلالات زیادی در سرعت و عملکرد اینترنت داخل کشورشد. هرچند جهرمی در سخنانی گفت تصمیمی برای مسدود کردن کامل آنها ندارد. در خصوص وعده برطرف فیلتر از شبکه هایی که قبلا فیلتر شده بودند نیز، حداقل در خصوص توییتر و یوتیوب که از شبکه های مهم جهانی به حساب می آیند، تاکنون تغییری نسبت به قبل صورت نگرفته است. البته وزیر ارتباطات همیشه بیان نموده که تصمیم گیرنده نهایی در خصوص فیلترینگ وزارت ارتباطات نیست.

ایجاد 5 یونیکورن استارت آپی

یونیکورن اصطلاحا به شرکت هایی گفته می گردد که ارزشی بالاتر از یک میلیارد دلار دارند. آذری جهرمی 6 شهریور و در مراسم معار فه اش وعده ایجاد هزار شرکت متوسط، 100 شرکت بزرگ و 5 شرکت بین المللی را داده بود. در تاریخ 26 اردیبهشت 97 بود که یکی از شرکت های حمل و نقل مسافری اینترنتی با حضور وزیر ارتباطات خبر از یونیکورن شدن این شرکت داد. البته بعد از آن بود که بسیاری از متخصصان ارزش گذاری بسیاری از این استارت آپ ها را غیرواقعی و اغراق آمیز دانستند.

مرور وضعیت استارت آپ ها نشان می دهد که به رغم ایجاد طرح های حمایتی دولت مانند طرح نوآفرین که به تازگی برای حمایت از شرکت های نوپای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات ارائه شد، با توجه به عوامل بنیادی از قبیل وضع مجدد تحریم ها، کاهش سرمایه گذاری خارجی و عدم حمایت از سرمایه گذاران خصوصی نه تنها روند حرکتی به سمت ایجاد یونیکورن ها نیست، بلکه شرکت های پاگرفته از دوره های گذشته نیز در معرض خطر قرار گرفته اند. این شرایط باعث شده است که روند سرمایه گذاری در شرکت های استارت آپی متوقف گردد و برخی از استارت آپ های فعال نیز تعطیل شوند. طی روزهای اخیر حتی شنیده هایی از ایجاد محدودیت برای برخی شرکت های سرمایه گذاری شاخص استارت آپی به نگرانی در این فضا دامن زده است.عامل دیگری که باعث سخت تر شدن ایجاد یونیکورن ها می گردد افزایش قیمت دلار در دو سال اخیر است. با توجه به اینکه ارزش گذاری استارت آپ ها به صورت دلاری انجام می گردد و با توجه به کاهش ارزش ریال در برابر دلار، اکنون برای رسیدن به ارزش یک میلیارد دلار راه سخت تری پیش روی استارت آپ های پیروز خواهد بود.

خاتمه فروش حجمی اینترنت

خاتمه بخشیدن به فروش اینترنت حجمی یکی از اولین وعده هایی بود که وزیر ارتباطات قول آن را به مردم داده بود. او 14 شهریور 96 در این باره گفته بود: کوشش می کنیم، در 100 روز اول دولت دوازدهم، اینترنت ثابت و مصارف خانگی غیرحجمی شوند و هدف فروش اینترنت حجمی برای اینترنت ثابت در دستور کار وزارت ارتباطات واقع شده است. بعد از آن بود که طرحی با عنوان مصرف منصفانه به اجرا درآمد؛ طرحی که بر خلاف ادعای وزیر همچنان سقف مصرف دارد و پس از اتمام سقف مصرف سرعت اینترنت مصرف کننده کاهش می یابد. در این طرح میزان هزینه استفاده از وب سایت های خارجی دو برابر سایت های مورد تایید وزارت ارتباطات بود. همچنین خروج شرکت های اینترنت ثابت از بازار و وضعیت نابسامان شرکت های فعال و قدرت دریافت اپراتورهای معدود به تحقق نیافتن این وعده سرعت بخشیده است.

شبکه ملی اطلاعات

یکی از پروژه های مهمی که بر عهده وزارت ارتباطات گذاشته شده است راه اندازی شبکه ملی اطلاعات است. شبکه ای که قرار است به گفته مسوولان، انواع خدمات امن و برقراری ارتباطات پایدار و ارائه شبکه ای پرظرفیت، با پهنای باند بسیار بالا و تعرفه ای ارزان تر و رقابتی تر را در اختیار مردم قرار دهد. در حالی که برخی از نهادهای منتقد دولت معتقد به تحقق نیافتن این وعده هستند، اما وزیر ارتباطات با ارائه گزارشی به نمایندگان مجلس گفت که 80 درصد اهداف این سند را محقق نموده است. افزایش 4/ 2 برابری ظرفیت انتقال شبکه، افزایش 3 برابری ظرفیت پهنای باند اینترنت بین الملل و افزایش 80 برابری شاخص کیفیت شبکه داخلی از جمله ادعاهایی است که مسوولان وزارت ارتباطات درباره شبکه ملی اطلاعات مطرح نموده اند. با این همه اما ابزار مشخصی برای سنجش تحقق یا عدم تحقق این پروژه که با نقدهای هم از سوی مردم روبه رو بوده است، وجود ندارد.

برطرف انحصار در ترانزیت پهنای باند

وزیر ارتباطات در آذر ماه 96 در یکی از شبکه های اجتماعی خبر از برطرف انحصار فروش اینترنت داد. او در این نوشته آورده بود پیش تر مشترکان این خطوط تنها قابلیت دریافت سرویس از مخابرات ایران را داشتند و اکنون امکان ارائه سرویس برای سایر شرکت ها نیز فراهم شده است. همچنین از مدت ها قبل وزارت ارتباطات خبر از آزادسازی ترانزیت ترافیک بین الملل داده بود. با اینکه طبق این مصوبه از لحاظ قانونی موانعی از سر راه برداشته شد اما به دلیل پایین بودن توان شرکت های خصوصی و همچنین استفاده روز افزون از اینترنت موبایل، تاکنون وضعیت تحقق ورود شرکت های خصوصی به این حوزه نامشخص است.

قدم رو به جلوی دولت الکترونیک در سال 98

هفتمین اولویت عمومی ابلاغ شده به آذری جهرمی از طرف رئیس جمهور اعمال اولویت ویژه بر استقرار دولت الکترونیک در حوزه تحت مدیریت بود. خود وی نیز در جلسات مختلفی از کوششش برای برطرف موانع و پیشرفت در استقرار دولت الکترونیک سخن گفته است. او در ابتدای سال 98 از توسعه خدمات دولت الکترونیک گفت و از ثبت 95 میلیون تراکنش به صورت ماهانه در مرکز ملی تبادل اطلاعات اطلاع داد. اما با این وجود هنوز دولت در پیاده سازی این زیرساخت نسبت به تجربه های جهانی در قدم های اولیه است و هنوز هم بسیاری از فرآیندهایی که احتیاجی به حضور فیزیکی ندارد، سنتی صورت می گیرد. با این حال می توان وضعیت این وعده قدیمی را در حال پیگیری بیان کرد.

توسعه اقتصاد دیجیتال

آذری جهرمی در سخنرانی ها و مصاحبه های مختلف همیشه از ضرورت تحول در اقتصاد دیجیتال در کشور صحبت نموده است. در این راستا صندوق نوآوری و شکوفایی نقش رهبری تامین اقتصادی توسعه اقتصاد دیجیتال را ایفا می نماید. پیگیری ها نشان می دهد اقداماتی از جمله معافیت اقتصادیاتی و بیمه ای شرکت های نوپا در حوزه اقتصاد دیجیتال اجرا شده است. همچنین کوشش های وزارت ارتباطات برای به رسمیت شناختن رمزارزها و ایجاد راهکارهای مناسب برای مشخص چارچوب استخراج آنها در هیات دولت، یکی دیگر از اقدامات وزارت ارتباطات در راستای توسعه اقتصاد دیجیتال بوده است. اما به طور کلی هنوز هم تسهیلات لازم برای شرکت های نوپا فراهم نیست و کوشش های دولت به وسیله تسهیل فضای کسب و کار به وسیله اعطای مجوز منشأ رانت های زیادی شده است. تحلیل گران این حوزه بهبود امنیت سرمایه گذاری را یکی از خلأهای موجود در این حوزه می دانند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 29 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 325

به "چند مورد از وعده های دوازده گانه وزیر ارتباطات عملی شده است؟" امتیاز دهید

1 کاربر به "چند مورد از وعده های دوازده گانه وزیر ارتباطات عملی شده است؟" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند مورد از وعده های دوازده گانه وزیر ارتباطات عملی شده است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید