13 دلیل خوب برای خوردن تره فرنگی؛ سبزی بهاره

به گزارش مجله رویگری، از فواید تره فرنگی برای سلامت بدن می توان به مواردی چون بهبود سلامت چشم ها، جلوگیری از آب مروارید، سلامت و پاکسازی پوست، حمایت از سلامت قلب و عروق، کاهش فشارخون، پیشگیری از کم خونی، تسکین التهاب اشاره کرد.

13 دلیل خوب برای خوردن تره فرنگی؛ سبزی بهاره

تره فرنگی متعلق به دسته Allium می باشد و در گروه پیازکوهی، موسیر و پیاز جای دارد. این سبزی برخلاف پیازهای خویشاوند خود، به جای پیاز گل، ساقه دارد.

تره فرنگی ها به سادگی رشد می کنند و بسیار مقاوم هستند. این سبزی می تواند شرایط آب و هوایی خشن را تحمل کند و با این که بومی مدیترانه و خاورمیانه است، اما در حال حاضر در بسکمک از نقاط جهان به دلیل مزایای بسکمک که در غذا و تغذیه دارد، کشت می شود.

تره فرنگی سخت و ترد است و تنها قسمت خوراکی این سبزی، ساقه آن است که درست بالای ریشه ها و پایه ساقه واقع شده است. تره فرنگی بیشتر در برنامه های آشپزی استفاده می شود و عطر و طعمی مانند پیاز دارد.

در این مطلب به 13 خاصیت این سبزی بهاره می پردازیم، با ما همراه باشید...

1- باعث تقویت بینایی می شود

تره فرنگی غنی از ویتامین A (ویتامین ضروری برای عملکرد مناسب چشم) است و همچنین دارای مقدار زیادی از آنتی اکسیدان هایی است که با رادیکال های آزادی که وارد بدن شده و باعث آسیب رساندن به چشم ها می شوند، مبارزه می کند. اگر با رادیکال های آزاد مقابله نشود ممکن است دژنراسیون ماکولا و یا دیگر مسائل چشمی مرتبط با پیری به وجود بیاید. ویتامین A به چشم شما کمک می کند تا در نور کم هم به خوبی ببیند و در واقع به بینایی در شب کمک می کند.

2- به پیشگیری از آب مروارید کمک می کند

تره فرنگی منبع خوبی از زاگزانتین و لوتیئن است. این دو ترکیب می توانند تا حد زیادی برای چشمان شما مفید باشند. زاگزانتین و لوتیئن از بافت های حساس چشم در برابر نور مضر UV محافظت می کنند و مهم تر از همه، آن ها از چشم شما در برابر پیشرفت آب مروارید محافظت می کنند. انجمن اوپتومتری آمریکا 12 میلی گرم از این دو ترکیب را برای دریافت چنین مزایایی توصیه کرده است.

3- پوست را پاک و سالم نگه می دارد

تعداد زیادی از مسائل پوستی مانند لکه های تیره، چین و چروک ها و غیره در نتیجه آسیب اکسیداتیو ناشی از رادیکال های آزاد به وجود می آیند. آنتی اکسیدان های موجود در تره فرنگی می توانند با این رادیکال های آزاد مبارزه کرده و سرعت روند پیری را کاهش دهند. تره فرنگی حاوی آلیسین است؛ ترکیبی که دارای خواص ضدباکتریایی، ضدویروسی و ضدقارچی است و از پوست شما در برابر میکروب ها و سایر مهاجمان خارجی محافظت می کند. هنگامی که آلیسین در معده هضم می شود، تولید اسیدسولفنیک می کند که باعث خنثی شدن باکتری ها و بسکمک از میکروب های دیگری می شود که عفونتشان اجازه ورود به روده را دارند.

4- از بدن در برابر بیماری های قلبی عروقی حفاظت می کند

تره فرنگی دارای مقادیر زیادی کومپفرل است؛ فلاونوئیدی که به محافظت از آسیب عروق خونی ناشی از مولکول های اکسیژن بیش از حد فعال، کمک می کند. این روش محافظت از رگ های خونی همچنین یک گاز طبیعی به نام نیتریک اکسید یا NO ایجاد می کند. نیتریک اکسید به آرامش و انبساط رگ های خونی کمک می کند.

یکی دیگر از مزایای تره فرنگی، غلظت بالای فولات در آن است که به شکل فرم فعالش دیده می شود و در تمام قسمت های گیاه وجود دارد. فولات به بهبود سلامت قلب کمک می کند و سطح هموسیستئین را در حد تعادل مناسبی نگه می دارد. حتی مقادیر متوسط هموسیستئین می تواند به سیستم قلبی عروقی آسیب برساند. فولات، هموسیستئین را به آمینواسیدهای مفید تجزیه می کند.

تره فرنگی همچنین حاوی مقدار زیادی پلی فنول است. پلیفنول ها آنتی اکسیدان هایی هستند که نقش مهمی در محافظت از عروق خونی و سلول های خونی از آسیب اکسیداتیو دارند.

در نهایت این که تره فرنگی حاوی مقدار قابل توجهی از فیبرهای رژیمی است. فیبر غذایی برای بهبود سلامت قلب و عروق مهم است و مانع از حملات قلبی، سکته مغزی و سایر اختلالات قلب و عروق می شود. فیبر به کاهش کلسترول بد کمک می کند و مانع تشکیل پلاک درون عروق خونی می شود.

5- می تواند فشارخون را کاهش دهد

پتاسیم به عنوان یک وازودیلاتور عمل می کند بدین ترتیب که فشار روی رگ های خونی را به حداقل رسانده و موجب روان تر شدن جریان خون در طول رگ ها می شود. تره فرنگی سرشار از این ماده مغذی است. پتاسیم همچنین به حفظ تعادل هومئوستاتیک سدیم کمک می کند و نقش مهمی در انقباض عضله قلب دارد.

6- از کم خونی پیشگیری می کند

کم خونی هنگامی اتفاق می افتد که بدن شما از نظر آهن کمبود داشته باشد. مصرف تره فرنگی به طور منظم یک روش مطمئن برای تهیه آهن مورد نیاز بدن برای مبارزه و پیشگیری از کم خونی است. تره فرنگی غنی از آهن و همچنین ویتامین های گروه B است که برای سنتز سلول های خونی لازم می باشند. اصلاح کم خونی می تواند با افزایش جریان خون، اکسیژن بیشتری را به سلول هایی که به آن نیاز دارد، برساند.

7- التهاب را بهبود می بخشد

تره فرنگی به دلیل مقدار بالای ویتامین های آنتی اکسیدانی که دارد، دارای خواص ضدالتهابی مؤثری است که التهاب پوست و استخوان را کاهش می دهد. تره فرنگی همچنین می تواند به کنترل شرایط روماتیسمی مانند آرتریت کمک کند.

8- سلامت استخوان ها را بهبود می بخشد

ویتامین K برای همه قسمت های بدن مفید است. دریافت ویتامین K کافی به صورت روزانه پروتئینی به نام استئوکالسین را فعال می کند. استئوکالسین نقش مهمی در ارتقاء سلامت استخوان ها و کاهش تحلیل استخوانی دارد. اطمینان از دریافت کافی ویتامین K به صورت روزانه سلامت بافت استخوانی در سال های بعد را تضمین خواهد کرد و تره فرنگی غنی از این ویتامین است.

9- تره فرنگی دیوروتیک (ادرارآور) است

تره فرنگی یک دیورتیک یا مُدر طبیعی است؛ یعنی به شما کمک می کند تا مقدار دفع سدیم و آب از بدن خود را از طریق ادرار افزایش دهید. دیورتیک های طبیعی برای افرادی که دارای فشارخون بالا هستند مفید است و به حفظ عملکرد کلیه ها با کاهش تجمع سموم محلول در آب یا نمک کمک می کند. دیورتیک ها به کلیه های شما کمک می کنند تا سدیم بیشتری را به ادرار وارد کنند، سدیم آب را از خون گرفته و فشار روی دیواره های رگ را کاهش می دهد و به این ترتیب به کاهش فشارخون بالا کمک می کنند.

10- به کنترل دیابت نوع 2 کمک می کند

تره فرنگی یک ماده غذایی با شاخص گلیسمی پایین و کم کالری است. این سبزی باعث مهار فعالیت آمیلاز، که مجموعه ای از عملکردهای ضددیابتی را پشتیبانی می کند، می شود. آمیلاز موجب شکسته شدن کربوهیدرات های پیچیده به قندها و بالا و پایین رفتن ناگهانی قند خون می شود. مهار این آنزیم سبب کاهش سرعت ورود گلوکز به گردش خون می شود.

تره فرنگی همچنین حاوی آلیسین است که به کاهش احتمال ابتلا به سندرم متابولیک و نوروپاتی دیابتی کمک می کند. فلاوونوئیدها و آنتی اکسیدان هایی که در تره فرنگی یافت می شوند نیز با آسیب های رادیکال های آزاد مقابله کرده و باعث تقویت عملکرد قلبی افراد دیابتی می شود.

11- به پیشگیری از سرطان کمک می کند

ویتامین C به مقدار فراوان در تره فرنگی موجود است و همان طور که می دانید این ماده مغذی برای ارتقای سلامت عمومی بدن بسیار مفید است. ویتامین C یک آنتی اکسیدان ضدسرطان قوی است که با رادیکال های آزاد مبارزه کرده و آن ها را قبل از اینکه بتوانند به سلول ها آسیب اکسیداتیوی بزنند خنثی می کند؛ آسیب اکسیداتیو اغلب به عنوان یکی از علل اصلی سرطان مطرح می شود.

12- به کاهش وزن کمک می کند

تره فرنگی به دلیل وجود فیبر رژیمی برای کاهش وزن مفید است. فیبر به شما احساس سیری می دهد و برای مدت زمان بیشتری معده تان را پر نگه می دارد. این سبزی پرخاصیت اشتهایتان را کنترل کرده و مانع احساس گرسنگی دائمی می شود؛ عاملی که می تواند حتی افرادی که رژیم دارند را با مشکل روبرو کند.

13- باعث بهبود هضم می شود

تره فرنگی غنی از کربوهیدرات های پرِبیوتیک است که باکتری های خوب معده را تغذیه و به تولید آنزیم های گوارشی کمک می کنند. تره فرنگی همچنین حرکات مخصوص روده را بهبود بخشیده و به علت فیبر بالایی که دارد اجازه می دهد مواد غذایی به راحتی در طول دستگاه گوارش حرکت کنند. در واقع تره فرنگی به اجابت مزاج راحت تر کمک می کند.

منبع: تبیان

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 23 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: rezaruigari.ir شناسه مطلب: 135

به "13 دلیل خوب برای خوردن تره فرنگی؛ سبزی بهاره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 دلیل خوب برای خوردن تره فرنگی؛ سبزی بهاره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید